II LO w Nowym Targu z rewizytą w Holandii
Bieżącego roku mieliśmy przyjemność kontynuować współpracę z holenderską szkołą w Goudzie. W lutym grupa holenderska przyleciała do Polski. Działaliśmy zgodnie z wyznaczonym wcześniej programem pobytu. W pierwszym dniu uczestnicy wymiany zostali ciepło powitani przez Panią Dyrektor, następnie holenderscy uczniowie mieli możliwość zwiedzania szkoły oraz udziału w lekcjach. Lekcje te były nietypowe, bo zostały przeprowadzone w języku angielskim (WOS, matematyka itp.). Ostatnim punktem w pierwszym dniu były warsztaty oraz spacer po Nowym Targu. Następnego dnia miejscem docelowym naszej wycieczki była Zubrzyca, gdzie zostały zaprezentowane tradycyjne metody pieczenia chleba. Na koniec tego dnia została przewidziana nauka tańca "polonez". W następnym dniu zwiedziliśmy Zakopane. Grupa polsko-holenderska wraz z opiekunami odbyła spacer po Gubałówce. Zgodnie z programem w kolejnych dniach mieliśmy przyjemność zwiedzić Wawel oraz wystawę w Muzeum Historycznym "Podziemia Rynku". Ostatni dzień był przeznaczony na wyjazd do Oświęcimia, gdzie grupa zwiedzała teren obozu Auschwitz. Pobyt w Polsce zakończył się imprezą podsumowującą. Co więcej, przez cały pobyt w Polsce grupy holenderskiej towarzyszyła mroźna zima, przeplatana mocnymi opadami śniegu. Sprawiło im to wiele frajdy, ponieważ w swoim ojczystym kraju nie mają śniegu na co dzień.
Drugi etap wymiany odbył się w połowie kwietnia. Polska grupa została również wyjątkowo serdecznie powitana. Na pierwszy dzień została zaplanowana wycieczka rowerowa po Goudzie. W końcu kluczowa jest znajomość miejsca w którym się mieszka i produkuje ser znany na całym świecie! Następnego dnia integrowaliśmy się na świeżym powietrzu, podczas pikniku, a w między czasie były organizowane zajęcia. Niedziela była dniem wolnym, jednak znacząca część grupy udała się na wspólną wycieczkę do Rotterdamu. Kolejny dzień był zaplanowany na wyjazd do stolicy. Mieliśmy przyjemność być w jednym z największych muzeów w Holandii. Kolekcja malarstwa w Rijksmuseum to ponad kilka tysięcy obrazów reprezentujących malarstwo holenderskie i światowe XV – XIX wieku. Następnie otrzymaliśmy przewodnik po Amsterdamie i mogliśmy sami wybrać elementy, które chcemy zwiedzić i na które mogliśmy poświęcić więcej uwagi. Ostatni dzień był przeznaczony na wyjazd do Hagi – siedziby holenderskiego rządu, parlamentu i rodziny królewskiej.
Cała wymiana przeplatała wątki edukacyjny i kulturalny z dobrą zabawą, a na dodatek była to znakomita możliwość, by podszkolić swój angielski!
Tekst i zdjęcia: Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2 im. Św. Jadwigi Królowej w Nowym Targu.