III Małopolska Konferencja Położnych | Region | Wiadomości

Menu dodatkowe

Na skróty

Ustawienia

Wersja językowa

Wyszukiwarka

Treść strony

III Małopolska Konferencja Położnych

7 stycznia 2015
Zdjęcie 1
Zdjęcie 2
Zdjęcie 3
Zdjęcie 4
Zdjęcie 5

W stolicy Podhala Nowym Targu, w dniach 26-27 listopada 2014r. odbyła się dwudniowa III Małopolska Konferencja Położnych.

Organizatorami konferencji byli: Małopolska Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych, Instytut Pielęgniarstwa i Położnictwa Wydziału Nauk o Zdrowiu CM UJ oraz Ogólnopolski Związek Zawodowy Położnych.

Honorowy Patronat Konferencji objął Starosta nowotarski, a patronat medialny zapewnił PZWL.

Z pośród zaproszonych gości przybyli; Prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych dr Grażyna Rogala – Pawelczyk, Dyrektora Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych dr Barbara Kot Doniec, Dyrektor Instytutu Pielęgniarstwa i Położnictwa Wydziału Nauk o Zdrowiu CM UJ dr hab. Agnieszka Gniadek, Przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Położnych mgr Joanna Potrzebny-Curyło, Konsultant Wojewódzki d.s. Pielęgniarstwa Położniczego i Ginekologicznego dr Barbara Prażmowska, Konsultant Wojewódzki d.s. Pielęgniarstwa Pediatrycznego mgr Ewa Kostrz, Prezes Kolegium Pielęgniarek i Położnych Rodzinnych w Polsce Jolanta Łysak, Przedstawiciele władz samorządowych: Burmistrz Miasta Nowy Targ - Marek Fryźlewicz, Starostę Powiatu - Krzysztof Faber, Dyrektor Podhalańskiego Szpitala w Nowym Targu - Marek Wierzba, Dyrektora ds. pielęgniarstwa – mgr Alicja Jarosińska, Ordynatora Oddziału Ginekologiczno-Położniczego – dr. Hubert Wolski oraz Ordynator Oddziału Noworodków i Wcześniaków - dr Mirosława Frankowską-Majchrzak.

Otwarcia Konferencji dokonał Przewodniczący Rady MOIPiP – mgr Stanisław Łukasik i Przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego – mgr Halina Serafin.

W tegorocznej Konferencji uczestniczyło 185 położnych z całej Polski mimo, że chętnych było znacznie więcej. Świadczy to o trafnym wyborze tematyki i atmosferze którą potrafią stworzyć zarówno organizatorzy jak i gospodynie Konferencji – położne z Komisji dp spraw Położnych przy MOIPiP.

Na tegorocznej Konferencji w czasie czterech sesji poruszono m.in. problemy odpowiedzialności karnej położnej, innowacyjnej – a może tak naprawdę powrotu do tradycyjnej praktyki – jaką realizuje Dom Narodzin przy warszawskim szpitalu Św. Zofii, zagadnienia porodów domowych, prowadzenia Szkół Rodzenia dla kobiet niepełnosprawnych. Inne ważkie zagadnienia podejmowane w czasie nowotarskiej konferencji to np. fenomen bólu porodowego; resuscytacja noworodka; aktywność fizyczna kobiet, a kondycja psychofizyczna w okresie ciąży; zakres opieki położnej rodzinnej w różnych okresach życia kobiety; problemy zdrowotne kobiet w okresie rozrodczym i kobiet po mastektomii.

Jednym z nurtujących nasze środowisko problemów jest zwiększająca się liczby porodów zabiegowych, w tym tzw. cięć cesarskich na życzenie, co stanowi zagrożenie dla zawodu w jego naturalnym obszarze, ale także przekłada się na plany prokreacyjne kobiet i zmniejszającą się dzietność polskich rodzin. W 1999 r. w Polsce odsetek cięć cesarskich wynosił 18,2 %, w 2005 r. 27,2 % , a w 2012 r. już ponad 37%, w tym tzw. Tym samym obszar samodzielnej praktyki położnej, jakim jest poród naturalny znacznie się zmniejszył.

Jaka więc jest przyszłość zawodu położnej? Jak będzie wyglądała sytuacja w sali porodowej za następnych 10 lata?

Wydaje się, że dzisiaj położne muszą na nowo zdefiniować swój zawód i jego misje, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom społecznym. Konieczna jest zmiana w postrzeganiu zawodu zarówno przez społeczeństwo, jak i przez same położne.

Stoimy przed poważnymi wyzwaniami:

- Stworzenia oferty opieki skierowanej do kobiet, które już zakończyły prokreację, a które są prawie niewidoczne w opiece położnej mimo, że formalnie należą do jej kompetencji.

- Położenia większego nacisku na szeroką pracę edukacyjną skierowaną do dziewcząt w okresie pokwitania, ponieważ to one w przyszłości trafią na salę porodową i będą miały określone oczekiwania, co do drogi porodu.

Zagrożeń jest mnóstwo, ale dobrze wykształcone i prężne środowisko jest w stanie wykorzystać także szanse, które przed nim stoją.

Tekst: Halina Serafin.

Zdjęcia: Renata Piżanowska-Zarytkiewicz.