MIĘDZYNARODOWY SUKCES MICHAŁA KUŹMIŃSKIEGO – ucznia I LO im. S. GOSZCZYŃSKIEGO w NOWYM TARGU | Region | Wiadomości

Menu dodatkowe

Na skróty

Ustawienia

Wersja językowa

Wyszukiwarka

Treść strony

MIĘDZYNARODOWY SUKCES MICHAŁA KUŹMIŃSKIEGO – ucznia I LO im. S. GOSZCZYŃSKIEGO w NOWYM TARGU

18 lipca 2024
Zdjęcie 1
Zdjęcie 2

Zakończyła się 35. Międzynarodowa Olimpiada Biologiczna (ang. International Biology Olympiad, IBO) - najbardziej prestiżowa na świecie olimpiada naukowa, której gospodarzem w tym roku (od 7 do 14 lipca) był Astan – stolica Kazachstanu. Udział w tym niezwykłym wydarzeniu to nie tylko świetna okazja do poznania młodych fascynatów biologii z różnych stron świata, ale także zapierających dech w piersiach budowli Astany czy pięknej kultury Kazachstanu. 

W rywalizacji wzięło udział 305 uczestników z 81. krajów. Ten coroczny międzynarodowy konkurs biologiczny dla uczniów szkół średnich organizowany jest od 1990 roku, a pierwsza IBO odbyła się właśnie z inicjatywy Polski i Czechosłowacji w Ołomuńcu.

Reprezentantami naszego kraju byli laureaci I stopnia krajowej 53. Olimpiady Biologicznej. Wśród nich był uczeń trzeciej klasy I Liceum Ogólnokształcącego im. S. Goszczyńskiego w Nowym TarguMichał Kuźmiński. Zmagania olimpijskie trwały łącznie 6,5 godziny, podczas których uczestnicy rozwiązywali pisemny test teoretyczny, składający się z dwóch części. Kolejnym etapem był egzamin praktyczny z zakresu biologii molekularnej, biochemii, bioinformatyki,  anatomii i fizjologii zwierząt. Realizując te zadania, trzeba było się wykazać znajomością anatomii podczas sekcji oka owcy, umiejętnością izolacji plazmidu z hodowli bakteryjnej oraz zastosowania spektofotometrii, miareczkowania i oznaczania ilościowego białka metodą Bradforda.

W tych niezwykle trudnych naukowych zmaganiach polscy biologowie zdobyli 2 srebrne medale i 2 brązowe, natomiast Michał Kuźmiński uplasował się na 33. miejscu na świecie, otrzymując tym samym srebrny medal! Warto zauważyć, iż od złota dzieliła go różnica 3 miejsc, czyli 1 punkt ostatecznego wyniku. Uroczystej dekoracji dokonała Lenka Libusová, przewodnicząca komitetu IBO. Pozostali uczestnicy polskiej reprezentacji zajęli miejsca – 45, 91, 109. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych naukowych sukcesów!

Pliki do pobrania