Przed kadetami – Akademia Sztuki Wojennej stoi otworem | Region | Wiadomości

Menu dodatkowe

Na skróty

Ustawienia

Wersja językowa

Wyszukiwarka

Treść strony

Przed kadetami – Akademia Sztuki Wojennej stoi otworem

22 maja 2017
Zdjęcie 1
Zdjęcie 2

Dokąd może prowadzić dalsza edukacyjna ścieżka z klas mundurowych Prywatnego Liceum Ogólnokształcącego dla Młodzieży w Nowym Targu? Otóż nawet w mury Akademii Sztuki Wojennej, która kontynuuje chlubne tradycje XVIII-wiecznej Szkoły Rycerskiej, utworzonej po I wojnie Wyższej Szkoły Wojennej, następnie Akademii Sztabu Generalnego.

Przekonywał o tym kadetów płk dr hab. inż. Waldemar Kawka - profesor nadzwyczajny, dyrektor Instytutu Wsparcia i Zabezpieczenia Działań Wydziału Wojskowego Akademii Sztuki Wojennej, goszcząc w nowotarskiej placówce.

Jego wizyta to efekt porozumienia, jakie w 2014 r., w Warszawie, Szkoła podpisała z ówczesną Akademią Obrony Narodowej. Na mocy tego porozumienia Akademia Sztuki Wojennej patronuje teraz klasom mundurowym o profilu wojskowym, pożarniczym i policyjnym Prywatnego Liceum Ogólnokształcącego dla Młodzieży w Nowym Targu.

Ta największa w kraju, nietechniczna uczelnia kształci kadry zarówno dla potrzeb wojska, sektora publicznego, jak i prywatnego. Jest też ośrodkiem naukowo-badawczym, w którym funkcjonuje Centrum Badań nad Bezpieczeństwem, działające dla potrzeb Sił Zbrojnych RP oraz instytucji państwowych.

Pułkownik przedstawiał uczniom klas mundurowych ofertę edukacyjną Akademii i przybliżał procedury przyjęcia w poczet studentów. Opowiadał też o własnej karierze wojskowej – drodze, jaką przeszedł od słuchacza Wyższej Szkoły Oficerskiej w stopniu podchorążego do rangi pułkownika i stanowiska dyrektora Instytutu. W kadetach mogło to już rozbudzić marzenia o mundurze z belkami i gwiazdkami. Marzenia wcale realne, jeśli Szkoła jest objęta patronatem Akademii i może korzystać z dobrodziejstw porozumienia.


Tekst i zdjęcia: Prywatne Szkoły Średnie im. prof. Jana Venuleta w Nowym Targu.