Rajd Szlakami Seweryna Goszczyńskiego w I LO
Jak co roku jesienią odbył się szkolny Rajd Szlakami Seweryna Goszczyńskiego. Udział w tej imprezie przeprowadzonej „na raty” wzięły klasy: 2 G,D,F,E i 1 C, A, F, E. Razem ponad 200 uczniów.
Głównym celem wycieczek było wspomnienie Patrona LO oraz poznanie jego sylwetki, dokonań oraz poznanie środowiska geograficznego i historycznego regionu. Pewnie nie wszyscy wiedzą, że Patron Szkoły Seweryn Goszczyński (1801 – 1876) poeta i pisarz, uczestnik powstania listopadowego, przybył do Łopusznej w 1832 r. i spędził w dworze kilka miesięcy. Urzekła go dzika przyroda oraz wierzenia i zwyczaje górali łopuszańskich. W swoich dziełach „Dziennik podróży do Tatrów” i „Sobótka” opisał Łopuszną i Gorce. Oczarowany był widokiem z Turbacza (zwanego Kluczki). Zaprzyjaźnił się z rodziną Tetmajerów.
W tym roku rajd odbywał się trzema trasami. Jedna trasa rajdu prowadziła z Łopusznej w okolice Turbacza przez polanę Jankówki do „Gajówki Mikołaja”. Obejmowała ścieżkę edukacyjną Gorczańskiego Parku Narodowego, podążała nią klasa IIG. Druga trasa rajdu – najbardziej popularna -prowadziła od „Gajówki Mikołaja” na polanę Żubrowisko zwaną pierwotnie Chowańcowym Skolem, dalej przez Bukowiną Waksmundzką do Nowego Targu - klasy II E,D,F i I C, F, A. Trzecia trasa- klasy I E- to szlak na torfowisku w rezerwacie „Bór na Czerwonem” koło lotniska. Pomysł utworzenia rezerwatu zawdzięczany jest prof. Edwardowi Lubicz Niezabitowskiemu, nauczycielowi przyrody i dyrektorowi I LO w latach 20. XX wieku.
Taka forma uczczenia Patrona szkoły łączy wiedzę z wielką przyjemnością wędrowania po szlakach lokalnego terenu, często nieznanych i niedocenianych przez mieszkańców Podhala, a jakże pięknych szczególnie jesienią. Organizatorami rajdu byli: M. Czyż, R. Przybyła i W. Tischner z wychowawcami klas.
Tekst i zdjęcia: I Liceum Ogólnokształcące im. Seweryna Goszczyńskiego w Nowym Targu.