Uczelniany Zespół Góralski Młode Podhale ma 10 lat | Region | Wiadomości

Menu dodatkowe

Na skróty

Ustawienia

Wersja językowa

Wyszukiwarka

Treść strony

Uczelniany Zespół Góralski Młode Podhale ma 10 lat

4 grudnia 2020
Zdjęcie 1
Zdjęcie 2
Zdjęcie 3
Zdjęcie 4

2 grudnia 2020 r. Jego Magnificencja Rektor Podhalańskiej Państwowej Uczelni Zawodowej w Nowym Targu dr hab. Robert Wojciech Włodarczyk, prof. uczelni wręczył kierownikom Uczelnianego Zespołu Góralskiego Młode Podhale – Paulinie Peciak i Danielowi Szewczykowi – pamiątkowy dyplom w podziękowaniu za popularyzację podhalańskiej kultury i promocję Uczelni w kraju oraz zagranicą. Rektor PPUZ życzył przedstawicielom Zespołu, aby kolejne lata działalności Młodego Podhala obfitowały w same sukcesy.

Uczelniany Zespół Góralski Młode Podhale działa przy Podhalańskiej Państwowej Uczelni Zawodowej w Nowym Targu. Zrzesza młodzież z całego Podhala, studentów i absolwentów, a także uczniów szkół średnich. Został założony w 2010 roku, dzięki przychylności ówczesnego rektora PPWSZ prof. Stanisława Hodorowicza, przez śp. Andrzeja Stocha, który zaprosił do współpracy dr hab. Stanisławę Trebunię-Staszel. Pomysłodawczynią nazwy zespołu jest dr hab. Anna Mlekodaj.

Od listopada 2012 roku kierownikami Młodego Podhala są Paulina Peciak i Daniel Szewczyk. Zespół prezentuje muzykę, taniec i śpiew oraz zwyczaje  Podhala. Po raz pierwszy grupa zaprezentowała się na scenie podczas „Wigilii w Mieście” w grudniu 2010 roku. Był to początek sporego już dzisiaj  dorobku artystycznego zespołu. Młode Podhale reprezentowało i promowało macierzystą Uczelnię w kraju i za granicą, w tym podczas festiwali w Turcji, Serbii, Bułgarii, Macedonii, Szwajcarii i na Słowacji. Zespół  reprezentował też Województwo Małopolskie na Światowych Dniach Młodzieży w Rio de Janeiro.

Członkowie zespołu z dumą biorą udział w uroczystościach i imprezach organizowanych przez PPUZ w Nowym Targu. Młodego Podhala nie może zabraknąć podczas inauguracji roku akademickiego, spotkań świątecznych Społeczności Akademickiej, Dni Otwartych Uczelni, rozdaniu dyplomów oraz podczas innych ważnych wydarzeń z życia Uczelni.

Zespół uczestniczył w wielu projektach m.in. „Niematerialne dziedzictwo kulturowe zespołów regionalnych Podhala, Spisza i Orawy”,  nagrywając  program „Godny cas” oraz  w polsko-słowackim projekcie „Transgraniczna podróż z Nowego Targu do Kieżmarku śladami ludowego stroju”. Efektem projektu jest publikacja „Z Nowego Targu do Kieżmarku, Stroje ludowe pogranicza polsko-słowackiego” autorstwa dr Stanisławy Trebuni - Staszel i Jana Olejnika. Obecnie Młode Podhale na zaproszenie Urzędu Miasta Nowy Targ realizuje mikroprojekt „Rodzinne zwyczaje mieszkańców pogranicza polsko-słowackiego Nowy Targ Kieżmark”. 

Członkowie Młodego Podhala brali udział w sesjach fotograficznych do  albumu „Strój Górali Podhalańskich” wydanego przez Fundację Braci Golec oraz do „Atlasu polskich strojów ludowych.” ,  uczestniczyło również w  Góralskiej Operze „Ojciec Święty Jan Paweł II na Podhalu”, która miała premierę w 2011 roku w Zakopanem i była wystawiana również w Nowym Targu, Ludźmierzu, Krakowie, Warszawie, Katowicach oraz w Rzymie. Na terenie kraju zespół podziwiano na Podhalu ale również w wielu miastach, min: Warszawie, Krakowie, Nowym Sączu, Chorzowie, Lubaczowie, Brzustowcu, Jedlni, Żywcu, Wiśle, Szczyrku, Ostrowii Mazowieckiej, Makowie Podhalańskim, Toruniu, Częstochowie, Starym Sączu, Krościenku, Jabłonce.

Młode Podhale jest laureatem wielu znaczących nagród. Zespół zdobył m.in. 1 i 3 miejsce za taniec zbójnicki oraz wiele wyróżnień dla par za taniec solowy podczas kolejnych edycji Karnawału Góralskiego w Bukowinie Tatrzańskiej. Grupa śpiewacza Młodego Podhala uczestniczyła w licznych przeglądach i konkursach, takich jak Przednówek w Polanach, Muzykowanie na Duchową Nutę, Sabałowe Bajania, na których zajmowała wysokie miejsca i zdobywała wyróżnienia. W 2016 roku podczas 50. Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym dziewczęta zdobyły 3 miejsce. Również muzyka zespołu może pochwalić się wieloma sukcesami, w tym w 2020 roku Złotym Żywieckim Sercem podczas  51. Festiwalu Folkloru Górali Polskich On-line. Prymista Młodego Podhala to laureat Bukowiańskiego Buka, Nagrody Grand Prix 54. Sabałowych Bajań w Bukowinie Tatrzańskiej oraz pierwszego miejsca podczas 54. Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym. Działalność zespołu to oprócz muzyki, tańca i śpiewu, przenoszenie na scenę tradycji i zwyczajów, dbanie o materialne i niematerialne dziedzictwo kulturowe Podhala.  W 2015 roku Zespół zdobył wyróżnienie za świąteczny program „Godny cas” podczas 46. Festiwalu Folkloru Górali Polskich w Żywcu.  Ma na swoim koncie również nagrody za przedstawienie obrzędów Zielonych Świątek, wyróżnienie podczas 48. Festiwalu Folkloru Górali Polskich w Żywcu w 2017 roku oraz podczas 10. Pogórzańskich Godów w Łużnej w 2018 r. Program „Zielone Świątki”  Młode Podhale zaprezentowało   podczas 49. Festiwalu Folkloru Górali Polskich w Żywcu, otrzymując Złote Żywieckie Serce wraz z nominacją do uczestnictwa w 50. Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem. Jubileuszowy festiwal pod Tatrami przyniósł Młodemu Podhalu ogromny sukces w postaci  Złotej Ciupagi w kategorii zespołów prezentujących folklor autentyczny.

Zespół Młode Podhale od 2012 roku jest organizatorem koncertu pod patronatem Burmistrza Miasta Nowy Targ oraz Rektora Podhalańskiej Państwowej Uczelni Zawodowej w Nowym Targu „Godny cas. Zwyczaje Świąt Bożego Narodzenia”. Młode Podhale do wspólnego występu zaprasza zaprzyjaźnione zespoły z różnych regionów, aby pokazać radość i koloryt zwyczajów świątecznych. Dotychczas udział wzięli: Zespół Regionalny Czardasz z Niedzicy, Zespół Folklorystyczny Orawiacy z Lipnicy Wielkiej, zespół Regionalny Jurkowianie z Jurkowa, Zespół Starosądeczanie ze Starego Sącza, Zespół Regionalny Zbójnicek z Zębu, Zespół Majeranki z Chabówki, Regionalny Zespół Grojcowianie z Wieprza oraz FS Cerhovcan Bardejov (Słowacja).

Zespół to nie tylko występy sceniczne, ale przede wszystkim ciężka praca podczas prób, które odbywają się dwa razy w tygodniu we wtorki i w piątki. Wspólne wyjazdy, koncerty, spotkania sprzyjają integracji młodzieży i zawiązywaniu nowych przyjaźni. Młode Podhale to także dla wielu osób początek wspólnej drogi życia. 

W październiku 2020 roku Zespół planował uroczyste obchody 10-lecia działalności. Z powodu sytuacji epidemiologicznej obchody te zostały odwołane, ale wierzymy, że odbędą się one w późniejszym terminie.

 

 

Tekst i zdjęcia: Podhalańska Państwowa Uczelnia Zawodowa w Nowym Targu