Wystawa „Sacrum Herbarium – święty zielnik” | Region | Wiadomości

Menu dodatkowe

Na skróty

Ustawienia

Wersja językowa

Wyszukiwarka

Treść strony

Wystawa „Sacrum Herbarium – święty zielnik”

21 października 2024
Zdjęcie 1
Zdjęcie 2
Zdjęcie 3
Zdjęcie 4
Zdjęcie 5

Na zakończenie „Festiwalu Muzeum w Krajobrazie. Krajobraz w Muzeum 2024” wraz z grupą Miejskich Hafciarek działających na co dzień w ARTzonie Ośrodka Kultury Norwida w Krakowie, Muzeum zaprezentowało niezwykłą wystawę „Sacrum Herbarium – święty zielnik”.

Koordynatorką i pomysłodawczynią utworzenia grupy Miejskich Hafciarek z którą zrealizowała już 11 wystaw grupowych jest pani Paulina Maciaszek – pedagożka i animatorka kultury, instruktorka warsztatów i koordynatorka projektów w Ośrodku Kultury im. C.K. Norwida. Od 2022 roku Kierowniczka Pracowni Praktyk Rozwojowych. Pasjonatka rękodzieła, kultury i sztuki ludowej, szopkarka krakowska.

Pani Paulina Maciaszek zainicjowała rękodzielnicze spotkania dla kobiet, które dzielą się swoimi umiejętnościami hafciarskimi i podnoszą swoje kompetencje poprzez wymianę doświadczeń oraz wzajemne wsparcie członkiń grupy. Spotkania są bogate w merytoryczną wiedzę. Uczestniczki uczą się nowych ściegów, wykorzystywania już posiadanych zasobów, eksperymentują z nowymi formami i gatunkami mulin czy kordonków. Dzięki wzajemnemu wsparciu nowe członkinie grupy szybko podnoszą swoje umiejętności, a nawet uczą się haftować od podstaw. Podczas cotygodniowych spotkań Miejskiej Hafciarki korzystają z prostych wzorów, ulubionych motywów czy dostępnych wzorów ludowych. Dwa razy w roku dodatkowo podczas spotkań Hafciarki opracowują plan i wykonanie autorskich wystaw, samodzielnie projektują wzory i haftują z wykorzystaniem dodatkowych elementów np. koralików, guzików, cekinów, fragmentów tapet, filcu czy innych przedmiotów.

A wystawa… Na czarno-białych fotografiach przedstawiających nowohuckie kapliczki, które zostały wydrukowane na tkaninie, artystki naniosły hafty roślinne, tworzące otoczenie kapliczek. Zabieg ten miał na celu podkreślenie niezwykłości krajobrazu oraz wielobarwności przyrodniczego otoczenia przydrożnych kapliczek. Te małe miejsca kultu stają się za sprawą artystek kanwą do opowieści o leczniczych ziołach

Wystawa która została zaprezentowana w Muzeum niezwykle pięknie wpisuje się też w klimat jaki ostatnimi czasy gości w Muzeum, bowiem w sierpniu została otwarta wystawa pt. „Apteka pod Gwiazdą”, opowiadającą historię najstarszej rabczańskiej apteki i ludzi z nią związanych, a jedna część tej wystawy została poświęcony ziołolecznictwu… zapach który rozchodził się po Muzeum przywoływał żywy obraz tajemniczego wnętrza apteki i gorczańskich hal, których tak piękną ozdobą są właśnie kapliczki.

Gości wernisażu przywitał dyrektor Muzeum Wojciech Kusiak wraz z zastępczynią dyrektora Małgorzatą Wójtowicz Wierzbicką, a wśród przybyłych Burmistrza Rabki Zdroju pana Leszka Świdra, grupę wychowanków i opiekunów ze Szkoły dla Dzieci Niewidomych i Niedowidzących im. Św. Tereski wraz z dyrektor Ośrodka s. Irminą Barbarą Landowską,   którzy oprócz uczty duchowej i oglądania niezwykłych prac Miejskich Hafciarek mogli zasmakować w serwowanym przez Paulinę Żakieta z Fundacji „Macerat” rozgrzewającym naparze z czarnego bzu, świerka, pokrzywy, pigwowca z dodatkiem przypraw korzennych i słodkim akcentem miodu mniszkowego z lokalnej pasieki. Do naparu trafił również świeżo wydestylowany hydrolat z oregano, który wzmocnił całą miksturę w działanie bakteriobójcze.

Zapraszamy do zwiedzania wystawy w godzinach otwarcia Muzeum.

Zdjęcia: Piotr Kuczaj