Rola Samorządów w polityce zagranicznej RP | Wiadomości

Menu dodatkowe

Na skróty

Ustawienia

Wersja językowa

Wyszukiwarka

Treść strony

Rola Samorządów w polityce zagranicznej RP

13 grudnia 2012

Podsumowanie debaty publicznej na temat polskiej polityki zagranicznej widzianej z poziomu miast, gmin i powiatów była tematem konferencji pt. „Rola Samorządów w polityce zagranicznej RP", organizowanej przez Związek Powiatów Polskich.


Konferencja była zorganizowana przez Związek Miast Polskich przy współpracy Instytutu Spraw Publicznych, Związku Powiatów Polskich i Związku Gmin Wiejskich RP. To część realizowanego przez ZMP projektu pod tym samym tytułem, wspieranego finansowo przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP. Udział w konferencji wziął Bogusław Waksmundzki – urzędujący członek zarządu powiatu, przewodniczący Rady Związku Euroregion Tatry.

Celem konferencji było podsumowanie debaty publicznej na temat polskiej polityki zagranicznej, widzianej z poziomu miast, gmin i powiatów. Ogólnopolski zasięg konferencji i liczna reprezentacja samorządów (ok. 250 przedstawicieli JST), stworzyła warunki do dyskusji na temat polskiej polityki zagranicznej, z perspektywy lokalnej, powiatowej i regionalnej.

Tematyka konferencji objęła m.in. prezentację założeń polskiej polityki zagranicznej - jej kontekstu lokalnego i regionalnego, prezentację wyników badania ankietowego przeprowadzonego przez Instytut Spraw Publicznych, omówienie uwarunkowań prawnych współpracy międzynarodowej polskich samorządów, możliwości i znaczenia wsparcia finansowego dla rozwijania współpracy zagranicznej przez samorządy oraz ich zaangażowania w organizacjach międzynarodowych.

"W samorządach kryje się ogromny potencjał i energia, która dostarcza ciekawych inicjatyw, trzeba ją zsynchronizować z polityką zagraniczną, ale także wewnętrznie miedzy samorządami. Dyplomacja samorządowa i klasyczna powinny być coraz bliżej siebie. W budżecie jest 8 milionów złotych na wsparcie mechanizmów współpracy dla samorządów, a mówiąc górnolotnie powinniśmy działać razem dla polskiej racji stanu" – powiedział Wiceminister Spraw Zagranicznych Jerzy Pomianowski.


Wśród zaproszonych prelegentów byli przedstawiciele Ministerstwa Spraw Zagranicznych, polscy posłowie do Parlamentu Europejskiego, eksperci Instytutu Spraw Publicznych, reprezentanci samorządów i ogólnopolskich korporacji samorządowych.

Bogusław Waksmundzki był panelistą dyskusji dotyczącej znaczenia wsparcia finansowego dla rozwijania współpracy zagranicznej przez samorządy moderowanego przez wiceprezydenta Warszawy Michała Olszewskiego.

Aby w pełni zrozumieć istotę współpracy transgranicznej, warto zaznaczyć, czym ona nie jest. Po pierwsze, nie można jej traktować jak polityki zagranicznej społeczności lokalnych i regionalnych oraz ich instytucjonalnych podmiotów. Są one jednak podmiotami tej polityki. Po drugie, samorząd terytorialny nie może poprzez współpracę transgraniczną działać w sposób wykraczający poza kompetencje, uzyskane w ramach prawa wewnętrznego. Nie można więc zawierać umów o współpracy transgranicznej bez wcześniejszych regulacji wewnątrz- i międzypaństwowych oraz bez wskazania sposobów takich działań. Po trzecie, nie można zakładać, że w wyniku współpracy transgranicznej kształtują się władze i instytucje o charakterze ponadregionalnym, czy wręcz ponadnarodowym. Współdziałania te w żaden sposób nie zagrażają terytorialnej jedności państwa – mówił podczas wystąpienia Bogusław Waksmundzki. Euroregiony, jednostki samorządu terytorialnego pogranicza chcą być podmiotami polskiej polityki zagranicznej. My, mieszkańcy z peryferyjnych obszarów Polski, też pojmujemy co to suwerenność, interes Polski i znaczenie silnych granic.

Deklaracja, przyjęta przez uczestników konferencji, jest ważnym głosem środowiska samorządowego w debacie na temat polskiej polityki zagranicznej.