Tematy posiedzenia Zarządu Powiatu Nowotarskiego w dniu 13 sierpnia 2013r.
W dniu 13 sierpnia 2013 r. na spotkaniu Zarządu Powiatu Nowotarskiego omawiane były między innymi kwestie związane z realizacją projektu pn.„Opracowanie uproszczonych planów urządzenia lasów dla lasów niestanowiących własności Skarbu Państwa". Według stanu na 31.07.2013 r. Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej Oddz. w Krakowie przeprowadziło inwentaryzację na pow. 2 900 ha co stanowi prawie 60% lasów objętych opracowaniem w bieżącym roku. Tak wysokie zaawansowanie prac może gwarantować terminowe zakończenie tegorocznej części projektu, co zostało przyjęte przez Zarząd z aprobatą.
Wiecej na temat projektu można znaleźć na stronie Starostwa Powiatowego w Nowym Targu: www.nowotarski.pl.
Kolejnym z tematów poruszonych podczas obrad było przystąpienie przez Powiat Nowotarski do realizacji projektu w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki dotyczącego wdrożenia standardów świadczenia elektronicznych usług publicznych oraz elektronizacji wymiany korespondencji za pomocą ePuap. W ramach projektu planuje się stworzenie interaktywnych formularzy urzędowych, przeprowadzenie niezbędnych szkoleń dla pracowników Starostwa, audyt bezpieczeństwa sieci teleinformatycznej urzędu oraz utworzenie profilu zaufanego. Liderem projektu jest Centralny Instytut Analiz Polityczno – Prawnych z siedzibą w Warszawie, natomiast Powiat Nowotarski będzie występował w roli Partnera Projektu.
Ponadto Zarząd uznając ważność i zasadność realizacji projektu „Modernizacja kształcenia zawodowegow Małopolsce” podjął starania zmierzające do kontynuacji tego przedsięwzięcia i wdrażania kolejnych działań projektowych w roku 2015. Zarząd wnioskował do Lidera Partnerstwa – Województwa Małopolskiego o dodatkowe środki na realizację projektu. Wstępnie przyznana kwota to 200 tys. złotych, pozostałe środki będą pochodzić z oszczędności generowanych w projekcie w latach 2011-2014.
Projekt jest jednym z elementów polityki Powiatu w zakresie wspierania edukacji zawodowej, polegającej na lepszym dostosowaniu procesu kształcenia do potrzeb rynku pracy i zwiększeniu szans absolwentów na znalezienie zatrudnienia. Polityka ta wpisuje się w strategię państwa realizowaną w tym obszarze, a także politykę Unii Europejskiej, która w najbliższej perspektywie finansowej będzie traktować kształcenie zawodowe w sposób priorytetowy. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że podobne przedsięwzięcia będą kontynuowane w najbliższych latach. Istotne jest zatem utrzymanie ciągłości w realizacji tak perspektywicznie ukierunkowanej polityki edukacyjnej Powiatu i zapewnienie uczniom szkół zawodowych stałego dostępu do profesjonalnych kursów i szkoleń podnoszących ich kompetencje i umiejętności zawodowe, które pozwolą im na większą mobilność zawodową w zmieniających się warunkach lokalnych i regionalnych rynków pracy.
Z punktu widzenia zarządzania projektem jego przedłużenie na rok 2015 pozwoli na jego uporządkowane zamknięcie oraz płynne przejście do kolejnego tego typu przedsięwzięcia, którego planowanie i realizacja oprze się na dotychczas zdobytych doświadczeniach.
Projekt „Modernizacja kształcenia zawodowego w Małopolsce” jest dofinansowany ze środków Unii Europejskiej - Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki na lata 2007-2013, Priorytet IX Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach, Działanie 9.2 Podniesienie atrakcyjności i jakości kształcenia zawodowego.