Uroczystości upamiętniające 76. rocznicę napaści ZSRR na Polskę | Wiadomości

Menu dodatkowe

Na skróty

Ustawienia

Wersja językowa

Wyszukiwarka

Treść strony

Uroczystości upamiętniające 76. rocznicę napaści ZSRR na Polskę

18 września 2015
Zdjęcie 1
Zdjęcie 2
Zdjęcie 3
Zdjęcie 4
Zdjęcie 5

17 września 2015 roku odbyły się w Nowym Targu uroczystości upamiętniające 76 rocznicę napaści ZSRR na Polskę oraz obchodzony w tym dniu Światowy Dzień Sybiraka. Uroczystości zorganizowane przez Starostwo Powiatowe w Nowym Targu, Urząd Miasta Nowy Targ, Powiatowe Centrum Kultury w Nowym Targu przy współudziale Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowym Targu rozpoczęły się Mszą Świętą w Kościele Świętej Katarzyny w Nowym Targu gdzie modlono się za Poległych i Pomordowanych na Wschodzie. Po Mszy pod Krzyżem Katyńskim przemawiali: Urzędujący Członek Zarządu Powiatu Nowotarskiego Bogusław Waksmundzki, Posłowie na Sejm RP Anna Paluch oraz Edward Siarka. Apel Poległych odczytał Dowódca Pocztów Sztandarowych Franciszek Sołtys. W miejscu pamięci delegacje parlamentarzystów, władz lokalnych, instytucji, organizacji i szkół złożyły wieńce i wiązanki.

W Stolicy Podhala w 76 rocznicę Agresji ZSRR na Polskę, oraz w obchodzonym 17 września Światowym Dniu Sybiraka oddano cześć tym, którzy oddali życie za Ojczyznę. Dzięki ich ofierze możemy żyć w wolnym kraju, w nowej rzeczywistości. Nie wolno nam zapominać o tragicznej lekcji historii. Nie wolno nam zapominać o ofiarach tych mrocznych czasów: ofiarach totalitaryzmu, sowieckich deportacji i zbrodni. Musimy pamiętać o tych, którzy im się przeciwstawiali, często za cenę własnego życia. Pamiętamy o ofiarach zbrodni katyńskiej, wywózkach w głąb Związku Sowieckiego o przymusowej, wyniszczającej pracy w łagrach. Pamiętamy o wszystkich ofiarach agresji sowieckiej na Polskę. Pamiętamy o nich i o ich rodzinach, które przez wiele lat doświadczały udręki związanej z koszmarem przeszłości. Prawda o „Golgocie Wschodu” nie może być skrywana. Pamięć o niej powinna służyć nie otwieraniu, lecz zabliźnianiu ran.

W imieniu organizatorów uroczystości składamy podziękowania wszystkim jej uczestnikom za pamięć o 17 września. Dziękujemy duchowieństwu, parlamentarzystom, przedstawicielom władz lokalnych, radnym powiatowym i miejskim, rodzinom ofiar, przedstawicielom instytucji, organizacji, służb mundurowych oraz szkół. Dziękujemy Miejskiemu Nauczycielskiemu Chórowi „Gorce” pod dyrekcją Joanny Szczerby. Dziękujemy pocztom sztandarowym, dziękujemy pełniącym Wartę Honorową pod Ścianą Pamięci i Krzyżem Katyńskim funkcjonariuszom Karpackiego Ośrodka Wsparcia Straży Granicznej w Nowym Sączu. Dziękujemy mieszkańcom Miasta i Powiatu Nowotarskiego za pamięć o 17 września.


Tekst i zdjęcia: Powiatowe Centrum Kultury w Nowym Targu.