Forum Miast pogranicza polsko – słowackiego
Združenie Euroregión „Tatry” w Kieżmarku, w partnerstwie ze Związkiem Euroregionu „Tatry” w Nowym Targu zorganizowało w dniach 11-12 09. 2017 r. Forum Miast Euroregionu „Tatry”. Głównym tematem była prezentacja dziedzictwa historycznego i przyrodniczego.
W Forum wzięli udział - Dušan Krištofík Ambasador Republiki Słowackiej w Warszawie, Wendelin Haber Honorowy Prezes Euroregionu Tatry, Piotr Cybulski Prezes Polsko–Słowackiej Izby Gospodarczej.
Forum Miast otworzył Jan Ferenčák Przewodniczący Združenia Euroregión „Tatry”, jednocześnie burmistrz Kieżmarku i Bogusław Waksmundzki Przewodniczący Rady Związku Euroregion „Tatry”, Urzędujący Członek Zarządu Powiatu Nowotarskiego.
Uczestnicy mieli możliwość zapoznania się z naturalnych i kulturalnych atrakcji występujących na terenie Euroregionu „Tatry”. Prezentowane referaty na forum będą następnie przetwarzane w specjalnym wydaniu Rocznika Euroregionu „Tatry” Pogranicze Polsko - Słowackie Stowarzyszenia Euroregion „Tatry”. Upowszechniając wiedzę wśród mieszkańców i turystów na walory przyrodnicze i kulturowe Euroregionu „Tatry”. Na forum zaprezentowało się 8 miast polskich i 15 miast słowackich.
- Dzięki forum mogliśmy poznać atrakcje turystyczne miast Euroregionu „Tatry”. Jesteśmy bardzo atrakcyjnym regionem Europy. Poprzez wzajemne poznanie się możemy wypracować wspólne promowanie się na targach w mediach. Mamy szeroką ofertę dla różnorodnych odbiorców sztuki, aktywnego wypoczynku, miasta pielgrzymkowe, festiwalowe. Spisz, Pieniny, Podhale, Orawa, Liptów, Ziemia Nowosądecka i Limanowska to bardzo atrakcyjny region nie tylko naszych krajów, ale także Europy. Bardzo bogata historia współpracy siedmiu kultur pozwoliła wytworzyć wspaniałe historyczne dzieła sztuki a otaczająca przyroda uzupełnia jego atrakcyjność – mówi Bogusław Waksmundzki.
Na przykładzie Forum Miast widać, że musimy dążyć do wspólnego promowania i pozyskania turystów z Europy do regularnego odwiedzania naszego pięknego zakątka Europy.
Forum zostało zorganizowane w ramach zatwierdzonego mikroprojektu pn. „Wartości przyrodniczych i kulturowych granicy polsko - słowackiej, w kontekście roli miejsc dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego Euroregionu”, współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa w ramach INTERREG V - Polska - Słowacja 2014 - 2020.
Tekst i zdjęcia: Związek Euroregion "Tatry" w Nowym Targu.