Medal Pamiątkowy Podhala dla Anieli Krupczyńskiej | Wydarzenia | Wiadomości

Menu dodatkowe

Na skróty

Ustawienia

Wersja językowa

Wyszukiwarka

Treść strony

Medal Pamiątkowy Podhala dla Anieli Krupczyńskiej

22 września 2022

W Szczawnicy odbyły się obchody jubileuszu 100-lecia wystawienia sztuki „Wesele Góralskie” autorstwa Jana Malinowskiego. Podczas drugiego dnia obchodów 18 września br. Wicestarosta Nowotarski Bogusław Waksmundzki wręczył Medal Pamiątkowy Podhala Pani Anieli Krupczyńskiej, wieloletniej Kierowniczce Zespołu Regionalnego im. Jana Malinowskiego działającego przy OSP w Szczawnicy. Pani Aniela w 1946 roku wstąpiła w szeregi żeńskiej służby pożarniczej Ochotniczej Straży Pożarnej w Szczawnicy oraz do działającego tam zespołu regionalnego, założonego już w 1904 roku. Zainteresowania Anieli Krupczyńskiej folklorem oraz zdobycie etnochoreograficznych kwalifikacji instruktorskich doprowadziło do wznowienia działalności zespołu w roku 1970. Rozpoczęła wówczas z mężem pracę od podstaw, od zaangażowania najstarszych członków dawnego zespołu i naboru młodych śpiewaków i tancerzy, reprezentantów wielu góralskich rodów ze Szczawnicy. Rozpoczęła zdobywanie funduszy, gromadzenie i szycie strojów oraz rekwizytów do widowisk obrzędowych, a przede wszystkim opracowanie programów dotyczących zwyczajów i obrzędów górali pienińskich. Świadomość merytoryczna Pani Anieli sprawiała, że wszystkie programy widowisk były oparte o źródłową prawdę oraz miały interesujący wyraz artystyczny. Opracowane przez nią widowiska wraz z wieloma starymi pieśniami, przyśpiewkami i melodiami pienińskimi zdobywały wiele nagród oraz stanowiły wzorcową formę dla innych zespołów folklorystycznych w regionie. Życie Anieli Krupczyńskiej od ponad pięćdziesięciu lat związane jest z działalnością Zespołu Regionalnego im. Jana Malinowskiego, zarówno z jego wieloma sukcesami, jak też z czasochłonną społeczną pracą nad budowaniem repertuaru, trudami prób i działań organizacyjnych.

Pani Aniela otrzymała wiele nagród i wyróżnień oraz Medal Pamiątkowy Podhala wręczony podczas obchodów jubileuszu 100-lecia wystawienia sztuki „Wesele Góralskie”, który zgodnie z Uchwałą nr 197/XXI/2008 Rady Powiatu Nowotarskiego z dnia 29 maja 2008 roku jest przyznawany również osobom fizycznym jako zaszczytne wyróżnienie za zasługi dla rozwoju regionu Podhala w działalności m.in. kulturalnej.

Organizatorzy podkreślali, że jubileusz „Wesela Góralskiego” było niezwykłą promocją bogatej kultury Górali Pienińskich, a jednocześnie przygotowane na 100-lecie przedstawienie poszerza ofertę kulturalną regionu. Aktorami byli członkowie zespołu, którzy na przestrzeni lat występowali w spektaklu. Widowisko „Wesele góralskie” pokazano po raz pierwszy w 1922 r. Od tego czasu „przy zmieniających się aktorach” grane było wielokrotnie. Zespół w swoim repertuarze niezmiennie zachowuje tradycyjne widowisko „Wesele góralskie” wzbogacone o nowe pieśni i tańce. Przygotowuje też nowe widowiska: „Na polanie” - przedstawiające zwyczaje pasterskie i „Na muzyce” - prezentujące dawne zabawy wiejskie. Wyjeżdżał też do innych miast Polski i brał udział w różnorodnych przeglądach, konkursach i festiwalach folklorystycznych. Z ważniejszych wymienić należy: Międzynarodowe Festiwale Folklorystyczne Ziem Górskich w Zakopanem, Festiwale Folklorystyczne Górali Polskich w Żywcu, Ogólnopolskie Festiwale Folklorystyczne w Płocku, Rzeszowie, występy w Krakowie, Warszawie, Nowym Sączu, Nowym Targu i w wielu innych miejscowościach. Zespół kilkakrotnie też wyjeżdżał za granicę. W 1977 r. za całokształt swej działalności artystycznej otrzymał nagrodę im. O. Kolberga, a kilka lat później nagrodę otrzymali też dwaj najstarsi członkowie tego Zespołu - tancerze i śpiewacy, Jan Mastalski i Józef Ciesielka.

fot. Joanna Dziubińska