Nowotarskie Obchody 79 Rocznicy Napaści ZSRR na Polskę | Wydarzenia | Wiadomości

Menu dodatkowe

Na skróty

Ustawienia

Wersja językowa

Wyszukiwarka

Treść strony

Nowotarskie Obchody 79 Rocznicy Napaści ZSRR na Polskę

18 września 2018

Przechodniu przerwij swój marsz przed pomnikiem-symbolem tych co za Polskę, wiarę i za honor narodu oddali swe życie w Czerwonych Kaźniach Wschodu. Przechodniu przerwij marsz swój. Poświęć chwilę skupienia przed pomnikiem wzniesionym rodakom bez imienia, nieznanym co za Polskę, wiarę i cześć narodu oddali swoje życie w Krwawej Golgocie Wschodu. Bo dziś z „Ziemi Nieludzkiej” gdzie spoczywają w Bogu tylko w naszych modlitwach do Kraju wrócić mogą.      

Fragment wiersza - Marian Jonkajtys: „Poległym i Pomordowanym na Wschodzie”

Nowotarskie Obchody 79 Rocznicy Napaści ZSRR na Polskę rozpoczęła msza za poległych i pomordowanych na Wschodzie w kościele pw. św. Anny na nowotarskim cmentarzu. Mszę koncelebrowali ks. Stanisław Gulak Rektor Podhalańskiej Wyższej Szkoły Zawodowej, ks. Henryk Paśko Proboszcz parafii św. Jadwigi Królowej, ks. Zbigniew Płachta Proboszcz Parafii Świętej Katarzyny, ks. Mieczysław Łukaszczyk Rektor Kościoła Świętej Anny, ks. Franciszek Rembiesa Proboszcz Parafii Świętego Brata Alberta, oraz ksiądz Zygmunt pochodzący z diecezji Częstochowskiej. Patriotyczne kazanie wygłosił ks. Henryk Paśko. Oprawę muzyczną zapewnił Miejski Nauczycielski Chór „Gorce” pod dyrekcją Joanny Szczerby. Po Mszy poczty sztandarowe reprezentujące szkoły z całego powiatu, służby mundurowe, organizacje, stowarzyszenia i urzędy wraz z delegacjami i uczestnikami uroczystości przy wtórze Hymnu Sybiraków udały się pod symboliczny grób Katyński. Po odśpiewaniu Hymnu Państwowego głos zabrał urzędujący członek Zarządu Powiatu Nowotarskiego Bogusław Waksmundzki. W swym wystąpieniu podkreślił jak ważna dla nas i przyszłych pokoleń jest pamięć o tragicznych wydarzeniach 17 września 1939 roku. Dzień napaści sowieckiej na Polskę, był dla naszego kraju wydarzeniem wyjątkowo bolesnym. Funkcjonariusze NKWD w pierwszej kolejności likwidowali oficerów, policjantów i przedstawicieli innych służb, wykładowców wyższych uczelni  uderzając w potencjał intelektualny ojczyzny, zabierając jej najważniejszych ludzi. Nie możemy zapomnieć, że 17 września Armia Czerwona przekroczyła granice Polski, że armia ta jest odpowiedzialna za mordowanie jeńców, masakrę ludności cywilnej, deportacje na Sybir, gdzie co trzeci wywieziony nie wytrzymywał ekstremalnych warunków życia. W swym przemówieniu podkreślił, jak ważne jest  przywracanie pamięci ofiar i nawoływanie do pojednania i przebaczenia. Apel poległych odczytał Franciszek Sołtys. Delegacje władz samorządowych, służb mundurowych, instytucji, organizacji, szkół przy wtórze przejmującej muzyki Fryderyka Chopina Nocturne Op.55 w wykonaniu Arthura Rubinsteina złożyły pod Krzyżem Katyńskim wiązanki. Uroczystość zorganizowaną przez Starostwo Powiatowe w Nowym Targu, Powiatowe Centrum Kultury w Nowym Targu oraz Urząd Miasta Nowy Targ zakończyła wspólnie odśpiewana Rota.

W imieniu organizatorów pragniemy podziękować wszystkim uczestnikom uroczystości za obecność, za modlitwę, zadumę, za poświęconą chwilę skupienia, za złożenie hołdu milionom ofiar sowieckiej agresji na Polskę 17 września. Dziękujemy księżom, parlamentarzystom, przedstawicielom władz powiatowych  i miejskich. Podziękowania składamy przedstawicielom rodzin Katyńskich, kombatantom, rodzinom żołnierzy AK, przedstawicielom stowarzyszeń i instytucji ,przedstawicielom szkół, Straży Pożarnej, Policji i Wojska, wszystkim służbom mundurowym. Podziękowania dla Miejskiego Nauczycielskiego Chóru „Gorce” pod dyrekcją Pani Joanny Szczerby. Dziękujemy Panu organiście i obsłudze liturgicznej. Podziękowania składamy dla Harcerek i Harcerzy oraz licznie zgromadzonych Pocztów Sztandarowych. Za pomoc w organizacji uroczystości dziękujemy Miejskiemu Ośrodkowi Kultury w Nowym Targu oraz Zakładowi Gospodarczemu Zieleni i Rekreacji w Nowym Targu. Dziękujemy wszystkim bez wyjątku za przybycie na uroczystości upamiętniającej 79 Rocznicę Agresji ZSRR na Polskę.

 

 Dziękujemy za oddanie hołdu wszystkim poległym i pomordowanym. Za oddanie hołdu zdradzonym o świcie, poległym w obronie rodzimego domu, zabitym w lesie katyńskim, zamęczonym w Workucie, zatopionym w Morzu Białym, zagłodzonym na stepach Kazachstanu, wygnanym na nieludzką ziemię Sybiru. Za hołd złożony milionom ofiar sowieckiej agresji 17 września 1939 roku.