Obchody 78. rocznicy agresji ZSRR na Polskę | Wydarzenia | Wiadomości

Menu dodatkowe

Na skróty

Ustawienia

Wersja językowa

Wyszukiwarka

Treść strony

Obchody 78. rocznicy agresji ZSRR na Polskę

18 września 2017
Zdjęcie 1
Zdjęcie 2
Zdjęcie 3
Zdjęcie 4
Zdjęcie 5

Nowotarskie obchody 78. rocznicy napaści ZSRR na Polskę, rozpoczęły się od uroczystego poświęcenia ronda im. Rotmistrza Witolda Pileckiego. Mimo brzydkiej pogody nie zabrakło mieszkańców i parlamentarzystów, którzy wspólnie odśpiewali hymn, następnie wysłuchali krótkiej historii o życiu Rotmistrza Pileckiego i programu artystycznego przygotowanego przez młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 1 przygotowanego pod okiem nauczycieli - Doroty Kret i Dariusza Tokarskiego. Wśród gości obecni byli poseł Anna Paluch, radny wojewódzki Stanisław Barnaś, starosta Krzysztof Faber, burmistrz Grzegorz Watycha, wiceburmistrz Joanna Iskrzyńska Steg, wiceburmistrz Waldemar Wojtaszek, radni miejscy, powiatowi i Księża.
Dalsza część obchodów odbyła się tradycyjnie w kościele pw. św. Katarzyny, gdzie odprawiona została msza św. koncelebrowana przez 6 kapłanów, w intencji pomordowanych na Wschodzie. Mszy przewodniczył ks. prałat Stanisław Strojek, dziekan i proboszcz parafii p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa, który podkreślił że co roku władze powiatowe i miejskie oraz najstarsza parafia w Nowym Targu dbają o to by nie zostały zapominane te okrutne losy jakie spotkały naszą ojczyznę. Organizując obchody i upamiętniając ofiary tych wydarzeń przekazujemy kolejnym pokoleniom jak cenna jest wolność i niepodległość.

Ks. Łukasz Czarnik z parafii św. Katarzyny wygłosił kazanie, nawiązał w nim do wydarzeń z 17 września 1939 roku, do Rotmistrza Pileckiego - człowieka szlachetnego, którego ogromnym pragnieniem było niesienie pomocy innym. Łącząc to ze słowami Ewangelii mówiącej o przebaczeniu pokazał, że drogą do Chrystusa jest przebaczenie bo on nam przebacza, ale i my musimy przebaczyć i prosić innych o przebaczenie.

Po mszy Głos zabrał starosta nowotarski Krzysztof Faber, mówił jak ważna jest data w 17 września 1939 w historii Polski, w historii Europy - Pamiętamy o ofiarach zbrodni katyńskiej, o wywózkach w głąb Związku Sowieckiego, o przymusowej, wyniszczającej pracy w łagrach, o zbrodniach popełnionych w celach Łubianki i Łukiszek. Pamiętamy o nich i o ich rodzinach, które przez wiele lat doświadczały udręki związanej z koszmarem przeszłości. Prawda o II wojnie światowej jest trudna. Nie może być skrywana i powinna służyć nie otwieraniu, lecz zabliźnianiu ran.

Poseł Anna Paluch przypomniała, że sejm RP przyjął uchwałę upamiętniającą abpa. Baraniaka, metropolitę lwowskiego i krakowskiego, wygnanego ze Lwowa przez władze komunistyczne tuż po II wojnie światowej. Był on więziony i szykanowany, to dzięki jego niezłomnej i bohaterskiej postawie kościół w Polsce przetrwał.

Następnie odczytano uroczysty apel poległych, po którym delegacje i poczty sztandarowe udały się pod Krzyż Katyński pod którym złożono kwiaty. Na zakończanie ksiądz prałat Władysław Zązel podziękował wszystkim zgromadzonym, szczególnie młodzieży i pocztom sztandarowym.