Obchody 80 Rocznicy Krwawej Wigilii w Ochotnicy Dolnej | Wydarzenia | Wiadomości

Menu dodatkowe

Na skróty

Ustawienia

Wersja językowa

Wyszukiwarka

Treść strony

Obchody 80 Rocznicy Krwawej Wigilii w Ochotnicy Dolnej

24 grudnia 2024

Prezydent RP Andrzej Duda wziął udział w uroczystościach upamiętniających tragiczne wydarzenia, które miały miejsce na terenie gminy Ochotnica Dolna w dniach 22-23 grudnia 1944 roku. Warto nadmienić, że w tamtym roku 23 grudnia był Wigilią Bożego Narodzenia i wtedy właśnie niemieccy okupanci najechali Ochotnicę Dolną i w brutalnej pacyfikacji zamordowali łącznie 56 mieszkańców, a 18 ciężko ranili. Bestialska akcja hitlerowców miała miejsce na osiedlach: Brzeźnie, Bibiarze i Bąki. I z okazji 80. Rocznicy tych krwawych wydarzeń w niedzielę 22 grudnia w Ochotnicy Dolnej odbyły się uroczystości upamiętniające pomordowanych.  Powiat Nowotarski na wydarzeniu reprezentował starostwa Tomasz Hamerski.

 

Tragiczne wydarzenia  nazwane później „Krwawą Wigilią” w 1944 roku rozpoczęły się tak naprawdę już 22 grudnia. Wtedy to w Ochotnicy Dolnej pojawiła się grupa około 20 esesmanów, gdzie zamierzała dokonać rabunku żywności na święta. W tym samym czasie stacjonował tam kilkunastoosobowy oddział partyzantów sowieckich. Wywiązała się strzelanina między zaskoczonymi Niemcami, a częściowo pijanymi Sowietami. W jej wyniku zginęło dwóch esesmanów, a kilkoro z nich zostało rannych i uciekli z Ochotnicy Dolnej. Już wtedy zastrzelili w Tylmanowej jednego mieszkańca, a następnie przeprowadzili pacyfikację osiedla Rzeka Tylmanowska, gdzie rozstrzelali kolejne 10 osób.  W kolejnym dniu 23 grudnia, który był w związku z ówczesnymi przepisami kościelnymi Wigilią Bożego Narodzenia doszło do kolejnych morderstw. Wtedy to około 200 Niemców ponownie najechali wieś i w brutalnej pacyfikacji zamordowali z trzech osiedli łącznie 56 mieszkańców, a 18 ciężko ranili. Oprawcy wpadali do domostw i mordowali przygotowujących się do Wigilii mieszkańców. Wrzucali przez okna granaty, a niemowlęta wrzucali do płonących domów lub roztrzaskiwali o ściany budynków. I właśnie niedzielne uroczystości upamiętniały te tragiczne wydarzenia o których bolesna pamięć wciąż pozostaje żywa i aktualna.  Obchody rozpoczął uroczysty apel przy pomniku Ofiar „Krwawej Wigilii” w Ochotnicy Dolnej, gdzie przemówienie wygłosił Prezydent RP Andrzej Duda.

Dziękuję Wam za to, że przez wszystkie pokolenia Polska zawsze mogła na Was liczyć, kiedy trzeba było za nią walczyć, ale także kiedy trzeba było wychowywać i pamiętać, kiedy trzeba było stać przy jej najważniejszych wartościach. Dzięki temu nawet, kiedy wymazują Polskę z mapy, to wraca. Serca górali są przy wartościach, Bogu i rodzinie. Taka Ochotnica była, jest i niech będzie – powiedział Prezydent Andrzej Duda.

Następnie złożono okolicznościowe wieńce przez zbiorową mogiłą ofiar. Na koniec wszyscy uczestnicy obchodów wzięli udział w uroczystej Mszy Świętej w Kościele pw. Znalezienie Krzyża Świętego. Warto tutaj przypomnieć, że w jednym z miejsc gdzie dokonywano pacyfikacji znajduje się kapliczka i tablica pamiątkowa. Po wojnie ówczesna władza ludowa postawiła też we wsi pomnik. Ukazuje on dolinę Ochotnicy, kamienny łuk, a na nim kobietę z dzieckiem, z wyciągniętą ku niebu ręką. To sylwetki Marii Kawalec i jej niespełna rocznej córki Anny, które stały się symbolem „Krwawej Wigilii”. Do domu Kawalców wtargnęli esesmani, zastrzelili męża Marii i podpalili budynek. Ona sama porwała na ręce dziecko i wyskoczyła przez okno z płonącego domu. Uciekającą przez osiedle Brzeźnie kobietę dosięgły kule, a zamarznięte zwłoki matki i dziecka odnaleziono następnego dnia i nie rozdzielając ich pochowano na cmentarzu w Ochotnicy Dolnej. Poza, w której zastygły matka z córką, stała się właśnie inspiracją dla rzeźby wieńczącej pomnik ofiar „krwawej wigilii” w Ochotnicy Dolnej.

Za czasów PRL-u napis na pomniku mówił o bohaterach poległych za Polskę Ludową. Potem zmieniono go na „Miłość zwycięża”

Patronat Honorowy nad uroczystościami objął Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Andrzej Duda.

Opracowanie tekstu : Przemysław Bolechowski

Zdjęcia : Przemysław Keler Kancelaria Prezydenta RP