Powiat Nowotarski finalistą Konkursu "Modernizacja Roku & Budowa XXI wieku" | Wydarzenia | Wiadomości

Menu dodatkowe

Na skróty

Ustawienia

Wersja językowa

Wyszukiwarka

Treść strony

Powiat Nowotarski finalistą Konkursu "Modernizacja Roku & Budowa XXI wieku"

30 września 2020

Zakończyła się 24  edycja Ogólnopolskiego Otwartego Konkursu "Modernizacja Roku & Budowa XXI wieku". Podczas Uroczystej Gali, 23 września 2020 na Zamku Królewskim w Warszawie, ogłoszono zwycięzców tegorocznej edycji konkursu, który jest realizowany corocznie już od 1996 roku.

Powiat Nowotarski zgłosił do konkursu swoją największą inwestycję w infrastrukturę kultury, która została zakończona w 2019 roku - budowę nowej siedziby Teatru Lalek „Rabcio” w Rabce-Zdroju. Projekt został zrealizowany jest we współpracy Inwestora - Teatru Lalek „Rabcio” w Rabce- Zdroju wraz z Powiatem Nowotarskim, który jest organem prowadzącym teatru i zapewnił dotację na pokrycie wkładu własnego.

Budynek teatru jest 4-kondygnacyjny z miejscami dla 200 osobowej widowni. W obiekcie znajduje się nowoczesna scena, pomieszczenia administracyjne, pracownia lalkarska, magazyny, garderoby, sala prób, kawiarnia oraz szatnia i wielofunkcyjne foyer. Łącznie dla funkcji instytucji kultury przeznaczono ponad 1450 m2 nowoczesnej przestrzeni użytkowej oraz dodatkowo blisko 90 m2 na inne cele, m.in. na kawiarnię teatralną.

Budynek jest dostępny dla osób z niepełnosprawnościami. Miejsca postojowe przy budynku dostosowane do potrzeb tych osób znajdują się najbliżej obiektu. Główne wejście oraz wyjścia ewakuacyjne znajdują się na poziomie terenu, posiadają rampy zewnętrzne przystosowane do osób poruszających się na wózku inwalidzkim.  Gmach posiada również windę spełniającą kryteria windy przeznaczonej dla osób na wózkach. Te same kryteria spełniają także łazienki oraz umiejscowiony na sali widowiskowej, najbliżej sceny, rząd z możliwością demontowania siedzisk, gdzie osoby na wózkach mogą zająć miejsca, a do garderoby prowadzi pochylnia, dzięki której osoby te mają dostęp również do tego pomieszczenia.

Co więcej, dzięki nowoczesnym rozwiązaniom, teatr może poszerzyć swoją ofertę o spektakle z audio deskrypcją i tłumaczeniem na język migowy. Pozwala to na wprowadzenie na widownię osób niewidzących i niesłyszących - w obiekcie wyznaczone są miejsca dla osób niewidomych ze specjalnymi słuchawkami, w których taka osoba słyszy dodatkowy komentarz, kluczowy do rozumienia fabuły przedstawienia. W okolicach kasy biletowej umieszczona jest tablica zawierająca informację w języku Braila dotyczącą rozmieszczenia pomieszczeń.

Dzięki tej przemyślanej, ciekawie zaprojektowanej i profesjonalnie zrealizowanej inwestycji Powiat Nowotarski znalazł się w zaszczytnym gronie finalistów konkursu oraz otrzymał wyróżnienie przyznawane przez Związek Powiatów Polskich. Na Uroczystej Gali samorząd powiatowy reprezentował starosta Krzysztof Faber, a głównego wykonawcę inwestycji Stanisław Potoczak właściciel firmy P.H.U. POTOCZAK.

Specjalny list gratulacyjny Jadwigi Emilewicz Wicepremier, Minister Rozwoju skierowany do finalistów i organizatorów konkursu odczytała Dorota Cabańska, Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego.

Wystąpił również Grzegorz Puda, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej kierując do wszystkich zaangażowanych słowa uznania.

Ogólnopolski Otwarty Konkurs "Modernizacja Roku & Budowa XXI wieku" to inicjatywa wytyczająca nowe trendy w budownictwie, promująca najlepsze modernizacje i budowy. Konkurs nagradza inwestorów, wykonawców i projektantów za konkretną realizację jako wspólne dzieło wszystkich trzech podmiotów. Celem konkursu jest wyłonienie przedsięwzięć budowlanych w danym roku, wyróżniających się szczególnymi walorami jakościowymi, funkcjonalnymi, urbanistycznymi i estetycznymi. 

W tegorocznej edycji Konkursu udział wzięło 460 inwestycji z całej Polski. 76 zakwalifikowało się do finału. W ścisłej finałowej czołówce znalazły się inwestycje reprezentujące większość regionów Polski. Przyznano 12 głównych nagród „Modernizacja Roku 2019” w poszczególnych kategoriach oraz 4 główne nagrody „Budowa XXI w.”

Kapituła Konkursowa, w skład której wchodzą laureaci poprzednich edycji decyduje, jaki kształt będzie miała każda kolejna edycja. W tym roku w konkursie uwzględniono nowe kategorie - „obiekty drewniane” i „nowoczesne trendy” w budownictwie.  

Nowością jest również przyznana po raz pierwszy nagroda im. Jana Sztaudyngera, autora licznych fraszek, za pozytywne podejście do rozwiązywania problemów w relacjach inwestor-wykonawca- projektant, za modernizacje relacji społecznych.

Projekt wspiera, motywuje i docenia wspólny wysiłek inwestorów, wykonawców i projektantów. Jest on inicjatywą oddolną, która wspiera regionalną wspólnotę, niweluje różnice, ale też zwiększa konkurencyjność regionów wytycza nowe trendy społeczne i budowlano – architektoniczne. Konkurs promuje funkcjonalność modernizowanych i przebudowywanych budynków i budowli, nowoczesność technologii i rozwiązań projektowych, stosowanie nowych technik, nowoczesnych efektywnych i bezpiecznych urządzeń, wysoką jakość wykonawstwa robót budowlanych i konserwatorskich, stosowanie nowych wysokiej jakości wyrobów budowlanych, wysokie efekty ekologiczne, a w przypadku obiektów zabytkowych dbałość o architekturę i ochronę dziedzictwa kulturowego, zachowanie pierwotnych walorów budowli i ochronę dóbr kultury współczesnej.

Transmisję z gali można obejrzeć tutaj