XII Sesja Rady Powiatu Nowotarskiego
W ostatni czwartek października bieżącego roku odbyła się XII Sesja Rady Powiatu Nowotarskiego. W początkowej części posiedzenia zaprezentowane zostały radnym nagrody, które Powiat Nowotarski oraz członkowie zarządu otrzymali w ostatnim czasie w związku z osiągnięciami w zakresie działalności edukacyjnej. Powiat po raz kolejny uzyskał tytuł Samorządowego Lidera Edukacji, starosta Krzysztof Faber uhonorowany został statuetką Mecenasa Wiedzy, a Bogusław Waksmundzki wyróżnieniem nadzwyczajnym - Złotym Kagankiem Wolności.
Specjalnymi gośćmi na sesji byli organizatorzy niebanalnego przedsięwzięcia - Góralskiej Pielgrzymki Rowerowej od Gaździny Podhala w Ludźmierzu do Królowej Morza w Swarzewie Giewont - Hel, która w tym roku odbyła się już po raz siódmy. Jan Blańda i Kazimierz Bielak opowiedzieli o genezie tego projektu, a także jego realizacji w kolejnych latach. Wyprawa z roku na rok gromadzi coraz większą rzeszę uczestników, w tym roku było to już 80 osób. Impreza oprócz charakteru duchowego przeżycia i sportowego zmagania ma bardzo istotny aspekt promocyjny również dla Powiatu Nowotarskiego, który na całej trasie jest firmowany przez wytrwałych pielgrzymów.
Głównym celem przybyłych na sesję gości było podziękowanie władzom powiatu za przychylność dla ich inicjatywy oraz wsparcie finansowe. Wyrazem wdzięczności były koszulki "pielgrzymkowe" oraz medale wręczone członkom zarządu i Dyrektorowi Powiatowego Centrum Kultury w Nowym Targu Tadeuszowi Watysze.
W ramach sprawozdania z działalności zarządu w okresie między sesyjnym rozwinięto temat utworzenia punktów nieodpłatnej pomocy prawnej na terenie powiatu nowotarskiego. Będą one funkcjonować w roku 2016 w ośmiu miejscowościach tj. Czarnym Dunajcu, Jabłonce, Łapszach Niżnych, Maniowach, Nowym Targu, Rabce-Zdroju, Rabie Wyżnej i Szczawnicy. Każdy z nich będzie działał w przeciętnym wymiarze pięciu dni w tygodniu przez co najmniej cztery godziny dziennie.
Na posiedzeniu podjęto również uchwały w sprawie wyboru biegłych rewidentów do badania sprawozdania finansowego za 2015 rok Powiatu Nowotarskiego oraz Podhalańskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II w Nowym Targu. Podmiotami wybranymi do tych zadań w wyniku konkurencyjnych procedur są odpowiednio: Janina Przytuła-Wrońska Kancelaria Biegłego Rewidenta oraz AuditTax Consulting Sp. z o.o. z Krakowa.
Rada Powiatu Nowotarskiego przyjęła także Roczny Program Współpracy Powiatu Nowotarskiego z organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego na rok 2016 oraz podjęła decyzję w sprawie ustalenia rozkładu pracy aptek ogólnodostępnych na terenie Powiatu Nowotarskiego w 2016 roku.
Dyrektor Podhalańskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II w Nowym Targu otrzymał zgodę na wynajem pod bankomat 2 m2 powierzchni w szpitalu w pawilonie D na okres 3 lat w trybie bezprzetargowym.
W zakresie zarządzania drogami publicznymi zdecydowano o przekazaniu środków z budżetu Powiatu Nowotarskiego Województwu Małopolskiemu na modernizację dróg wojewódzkich DW 958 Chabówka – Zakopane oraz DW 957 Czarny Dunajec – Jabłonka.
Na posiedzenie przybył również Kierownik Delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Krakowie Paweł Dziuban, któremu terytorialnie podlega powiat nowotarski i tatrzański. Omówił on stan obiektów zabytkowych oraz możliwości działań ochronnych, a także procedury działania instytucji, którą kieruje. Odpowiadał na liczne pytania radnych, które w dużej mierze skupiały się nastanie budynków drewnianych znajdujących się w Chochołowie, który jako cała miejscowość objęty jest ochroną obszarową.
W jednym z końcowych punktów obrad Sekretarz Powiatu Nowotarskiego przedstawił dokonaną przez siebie analizę porównawczą funkcjonowania Powiatowego Centrum Kultury w Nowym Targu oraz instytucji, które realizowały zadania PCK przed jego powstaniem tj. Powiatowych Międzyszkolnych Ośrodków Sportowych i Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury w Nowym Targu. Z przytoczonej analizy wynikało jednoznacznie, że siedmioletnia już działalność PCK przynosi powiatowi oszczędności rzędu kilkuset tysięcy złotych rocznie, przy czym zwiększyła się liczba godzin, liczba uczestników, jak również wzrosła frekwencja podczas realizowanych tam różnorodnych zajęć. Prezentację zakończyła dyskusja o systemie finansowania działań z zakresu sportu i kultury w kontekście ograniczonych środków finansowych, którymi dysponuje samorząd powiatowy.