Za nami koncert „Karpackie Kolędowanie” | Wydarzenia | Wiadomości

Menu dodatkowe

Na skróty

Ustawienia

Wersja językowa

Wyszukiwarka

Treść strony

Za nami koncert „Karpackie Kolędowanie”

2 stycznia 2025

W sobotę 28 grudnia w Instytucie Dziedzictwa Niematerialnego Ludów Karpackich w Ludźmierzu odbył się koncert „Karpackie Kolędowanie”, na który zaprosiło Małopolskie Centrum Kultury „Sokół”. W programie koncertu znalazły się kolędy i pastorałki z całego Łuku Karpat m.in.: góralskie, słowackie, bojkowskie, łemkowskie i rumuńskie. Powiat Nowotarski reprezentował Starosta Tomasz Hamerski wraz z Przewodniczącą Rady Powiatu Marią Domagałą - obecni byli również parlamentarzyści: senator RP Jan Hamerski oraz poseł na Sejm Anna Paluch, Monika Gubała dyrektor Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, Starosta Tatrzański Andrzej Skupień czy etnolog i wykładowca akademicki dr hab. Stanisława Trebunia Staszel profesor UJ.

 

Na podsumowanie lub też zamknięcie 2024 roku Małopolskie Centrum Kultury „Sokół” zaprosiło na niezwykłe wydarzenie do Instytutu Dziedzictwa Niematerialnego Ludów Karpackich w Ludźmierzu. Chodzi oczywiście o koncert „Karpackie Kolędowanie”, w repertuarze którego znalazły się kolędy i pastorałki z całego Łuku Karpat prezentujące tradycję świąteczną z całego wspomnianego obszaru. Wystąpili: Zespół S.H.A., Zespół Regionalny REGLE im. Jana Jędrola w Poroninie, JUNII CETATII RUPEA z Rumunii,
Iryna Hubiak – bandurzystka z Ukrainy, kapele: ROŻNOWIOKI z Rożnowa oraz KOPINIOKI i grupa śpiewacza KOPINIOCKI z Igołomi, Grupa folklorystyczna RASLAVIČAN oraz ĽUDOVÁ HUDBA STANA BALÁŽA z Słowacji, a także Krakowskie Kumoszki i Krzeszowickie Kumoszki.  Zebrana publiczność miała okazję usłyszeć i obejrzeć wyjątkowe aranżacje tradycyjnych pieśni bożonarodzeniowych, które od wieków towarzyszą świątecznym obchodom. Występy artystów, czerpiących z autentycznego dziedzictwa kulturowego, przeniosły widzów w magiczny klimat świąt Bożego Narodzenia, pełen radości, zadumy i wspólnego kolędowania. Karpackie Kolędowanie były mocnym akcentem tegorocznej działalności ludźmierskiego Instytutu, prowadzonego pod egidą Małopolskiego Centrum Kultury "Sokół".

 

Opracowanie tekstu : Przemysław Bolechowski
fot. Jakub Oskwarek MCK „Sokół”