Wymiana uczniowska: Tydzień, który zostaje na całe życie | Wiadomości

Menu dodatkowe

Na skróty

Ustawienia

Wersja językowa

Wyszukiwarka

Treść strony

Wymiana uczniowska: Tydzień, który zostaje na całe życie

11 kwietnia 2025
Zdjęcie 1
Zdjęcie 2
Zdjęcie 3
Zdjęcie 4
Zdjęcie 5

W dniach 3–10 kwietnia br.  odbyła się wymiana uczniowska między I Liceum Ogólnokształcącym im. S. Goszczyńskiego w Nowym Targu a Freies Gymnasium Sankt Konrad z niemieckiego Ravensburga. Był to wyjątkowy tydzień pełen inspirujących doświadczeń, który na długo pozostanie w pamięci uczestników.

Wymiana to nie tylko nauka języka obcego - to przede wszystkim szansa na rozwój osobisty, budowanie samodzielności, odpowiedzialności i otwartości na świat. Przez cały tydzień młodzież z Polski i Niemiec wspólnie uczestniczyła w warsztatach, wycieczkach i zajęciach integracyjnych, które sprzyjały nawiązywaniu relacji i poszerzaniu horyzontów.

Już na początku uczestnicy otrzymali pamiątkowe bluzy z logo projektu, które sami zaprojektowali podczas jesiennego spotkania w Ravensburgu. Spotkanie z polskimi rodzinami goszczącymi było pełne emocji – uczniowie szybko znaleźli wspólny język i rozpoczęli tydzień pełen wrażeń.

W piątek odbyło się oficjalne powitanie w szkole, zwiedzanie budynku oraz mini kurs języka polskiego przygotowany specjalnie dla gości. W humorystyczny sposób uczniowie poznali wierszyki Jana Brzechwy oraz przydatne zwroty. Były też gry językowe, interaktywne zabawy i quiz o Polsce, który sprawdził wiedzę z zakresu kultury, historii i geografii.

Podczas wycieczki do Zakopanego uczniowie wzięli udział w wyjątkowych warsztatach malarstwa na szkle. Powstały zarówno tradycyjne motywy, jak i nowoczesne, oryginalne kompozycje. Potem młodzież wjechała na Gubałówkę, by podziwiać panoramę Tatr. Obiad w karczmie Honielnik okazał się kulinarną przygodą - porcji nie powstydziłaby się góralska babcia!

Sobota to dzień spędzony w Krakowie. Szczególnym punktem programu było nowoczesne i multimedialne Muzeum Rynku Krakowskiego. Później młodzież przeszła Trakt Królewski z przewodnikiem - była to prawdziwa podróż w czasie!

Niedziela była dniem spędzonym z rodzinami goszczącymi. Uczestnicy poznali lokalne tradycje, spróbowali domowych potraw i doświadczyli codziennego życia w polskich domach. To właśnie te relacje budują wspomnienia na całe życie.

Poniedziałek upłynął pod znakiem edukacji i refleksji. Uczniowie uczestniczyli w lekcjach o tożsamości narodowej i europejskiej, grze kooperacyjnej oraz zajęciach przygotowujących do wizyty w Muzeum Auschwitz-Birkenau.

Wizyta w byłym obozie Auschwitz-Birkenau była poruszającym i niezwykle ważnym doświadczeniem. Uczniowie mieli okazję lepiej zrozumieć historię II wojny światowej oraz porozmawiać o tolerancji, pokoju i odpowiedzialności za przyszłość.

Środowy poranek rozpoczęła gra symulacyjna - szczyt klimatyczny w 2050 roku. Wymagała współpracy, kreatywności i wiedzy. Równolegle nauczyciele spotkali się z dyrektor Martą Sokołowską, by podsumować wymianę i omówić plany na przyszłość.

Po intensywnym tygodniu uczniowie mogli odpocząć w kompleksie termalnym - był to zasłużony relaks po dniach pełnych emocji.

W dniu wyjazdu odbyło się podsumowanie i ewaluacja całego programu. Każdy uczeń z Niemiec mieszkał u polskiej rodziny, co pozwoliło na autentyczne poznanie kultury, tradycji i codziennego życia w Polsce. Gościnność rodzin była ogromnym atutem tego projektu.

Pomimo zaskakującego wiosennego śniegu, wszystkie plany udało się zrealizować. Wymiana zakończyła się sukcesem – uczniowie zyskali nowe doświadczenia, przyjaźnie i wspomnienia, które zostaną z nimi na zawsze.

Organizacją oraz opieką nad uczniami podczas wymiany międzyszkolnej zajęły się panie Joanna Wagner-Podlipni i Katarzyna Jarząbek.

Projekt został dofinansowany przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży oraz Radę Rodziców I LO im. S. Goszczyńskiego w Nowym Targu.

Wirtualny Urzędnik - kliknij
Ta witryna internetowa korzysta z plików cookie. Pozostając na niej wyrażasz zgodę na korzystanie z cookie.
Podstawa prawna: Art. 173, 174 oraz Art. 209 znowelizowanej ustawy Prawo Telekomunikacyjne (DU z 21.12.2012, poz. 1445), który dostosował polskie przepisy do dyrektyw unijnych 2009/136/WE i 2009/140/WE.
Dzień 2 maja 2025 r. (piątek) jest dniem wolnym od pracy w Starostwie Powiatowym w Nowym TarguINFORMACJA GŁÓWNEGO LEKARZA WETERYNARII DLA POSIADACZY BYDŁA, OWIEC, KOZ, ŚWIŃ ORAZ INNYCH ZWIERZĄT PARZYSTOKOPYTNYCH NA TEMAT PRYSZCZYCYW Starostwie Powiatowym w Nowym Targu w celu usprawnienia obsługi, obowiązuje system rezerwacji wizyt. Możesz umówić się telefonicznie poprzez Biuro Obsługi Klienta tel.: 18 266 13 00 lub on-line: rejestracja.nowotarski.plXV SESJA RADY POWIATU NOWOTARSKIEGO
Dzień 2 maja 2025 r. (piątek) jest dniem wolnym od pracy w Starostwie Powiatowym w Nowym TarguINFORMACJA GŁÓWNEGO LEKARZA WETERYNARII DLA POSIADACZY BYDŁA, OWIEC, KOZ, ŚWIŃ ORAZ INNYCH ZWIERZĄT PARZYSTOKOPYTNYCH NA TEMAT PRYSZCZYCYW Starostwie Powiatowym w Nowym Targu w celu usprawnienia obsługi, obowiązuje system rezerwacji wizyt. Możesz umówić się telefonicznie poprzez Biuro Obsługi Klienta tel.: 18 266 13 00 lub on-line: rejestracja.nowotarski.plXV SESJA RADY POWIATU NOWOTARSKIEGO