Wyróżnienie Samorządowym Oskarem dla Bogusława Waksmundzkiego | Wiadomości

Menu dodatkowe

Na skróty

Ustawienia

Wersja językowa

Wyszukiwarka

Treść strony

Wyróżnienie Samorządowym Oskarem dla Bogusława Waksmundzkiego

21 października 2014
Zdjęcie 1
Zdjęcie 2
Zdjęcie 3

19 października 2014 r., w warszawskiej Galerii Porczyńskich, odbyła się uroczystość wręczenia prestiżowych nagród im. Grzegorza Palki, nazywanych Samorządowymi Oskarami.

Wyróżnienie przyznaje Liga Krajowa - organizacja skupiająca samorządowców z całego kraju - za wybitne zasługi dla samorządu terytorialnego na poziomie lokalnym i krajowym.

Wśród tegorocznych wyróżnionych znalazł się Bogusław Waksmundzki- urzędujący członek zarządu powiatu nowotarskiego a zarazem Przewodniczący Rady Euroregionu Tatry - w kategorii działań w samorządzie lokalnym o znaczeniu ponadlokalnym.
Kapituła zwróciła szczególną uwagę na wybitne zasługi w rozwoju polsko-słowackiej współpracy oraz w działalności na rzecz społeczności lokalnej. Za dążenie do podniesienia na wyższy poziom organizacyjny, prawny i merytoryczny polsko-słowackiej współpracy transgranicznej poprzez utworzenie z partnerem słowackim – Združeniem Region „Tatry” w Kieżmarku Europejskiego Ugrupowania Współpracy Terytorialnej TATRY – innowacyjnego instrumentu prawa europejskiego. Wyróżniony w sposób interdyscyplinarny kształtuje wysoką pozycję edukacji w środowisku lokalnym.

Takie wyróżnienie jest dla mnie szczególnie ważne. Byłem i jestem otwarty na inicjatywy, głosy, uwagi, pochodzące od mieszkańców mojej Małej Ojczyzny. W działalności samorządowej chodzi o stałe, systematyczne i konsekwentne podnoszenie jakości życia mieszkańców. To nadaje sens naszej pracy. Do osiągnięcia tego celu służy wiele działań - powiedział Bogusław Waksmundzki podczas gali wręczenia nagród. Nie ma ciekawszej służby publicznej niż praca w samorządzie lokalnym. Jest w niej wszystko, z czego możemy być po ludzku dumni: od pomocy naszym mieszkańcom po duże przedsięwzięcia inwestycyjne. Szczególnie praca na rzecz rozwoju edukacji młodzieży, poprawy warunków dydaktycznych w szkołach jest mi bliska. Bardzo dziękuję za nadanie tego prestiżowego wyróżnienia. Oczywiście mogę je zadedykować mojej Małej Ojczyźnie. Przyjmuję to wyróżnienie także za pracę codzienną Euroregionu Tatry i wszystkich euroregionów polskich, które obejmują 1/5 obszaru Polski. Euroregiony merytorycznie rozwijają współpracę oraz inicjują i realizują na pograniczu szereg przedsięwzięć i projektów dla społeczności po obu stronach granic.

Liga Krajowa ustanowiła Nagrodę im. Grzegorza Palki, za wybitne zasługi dla rozwoju samorządności terytorialne w 1997 rokuj. Ustanawiając Nagrodę chciano uhonorować jednego z najwybitniejszych przedstawicieli polskiego samorządu terytorialnego, tragicznie zmarłego Grzegorza Palkę, pierwszego Prezydenta Miasta Łodzi w III Rzeczpospolitej, który położył nieocenione zasługi w organizowaniu od podstaw wspólnoty samorządowej w drugim co do wielkości mieście w Polsce. Łódź zawdzięcza Mu, dzięki Jego prawości, pracy i uzdolnieniom oraz wzorowemu zarządzaniu miastem, wiele oryginalnych rozwiązań organizacyjnych i finansowych. Był twórcą i wieloletnim prezesem Unii Metropolii Polskich. Zabiegał o poszerzenie uprawnień samorządu terytorialnego i szans rozwojowych wspólnot lokalnych w Polsce. Nagroda Jego imienia stała się najbardziej prestiżowym wyróżnieniem samorządowym.

Dotychczas - przez 17 lat - nagrody wręczono około 100 osobom, wśród których byli m. in. Premier Jerzy Buzek, Ś.P. Prezydent Lech Kaczyński, Elżbieta Bieńkowska profesorowie: Jerzy Regulski, Michał Kulesza. Patronat nad Nagrodą objęły ogólnopolskie organizacje samorządowe, będące stroną Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego: Związek Miast Polskich, Związek Powiatów Polskich, Unia Metropolii Polskich, Unia Miasteczek Polskich, Związek Gmin Wiejskich RP i Związek Województw RP oraz Miasta Łódź i Wrocław.