Dni Dziedzictwa 8-13 czerwca 2024 r. | Multimedia

Menu dodatkowe

Na skróty

Ustawienia

Wersja językowa

Wyszukiwarka

Treść strony

Dni Dziedzictwa 8-13 czerwca 2024 r.

26 czerwca 2024
Zdjęcie 1
Zdjęcie 2
Zdjęcie 3
Zdjęcie 4
Zdjęcie 5

W niedzielę z okazji odpustu Św.Antoniego jak corocznie podczas uroczystej Mszy Świętej również z okazji jubileuszu kapłaństwa Ojca Olafa Kazimierza Bochnaka Gospodarze Sieniawiańskiego Dworu prosili o poświęcenie tradycyjnie Lilli i chlebków, które zostały poświęcone przez jubilata za co ogromnie składamy podziękowania.
Po uroczystej Mszy Świetej odpustowej udaliśmy się do pobliskiego Dworu wraz z zaproszonymi Gośćmi na Staropolskie Biesiadowanie.
W godzinach popołudniowych najmłodszych wprowadzaliśmy w dawne czasy.
Przybyli do nas miłośnicy, instruktorzy tańców staropolskich, którzy włączali małych i dużych za co bardzo dziękujemy.
Jak co roku Muzeum Armii Krajowej z Krakowa przybyło do nas z warsztatami edukacyjnymi dając nam żywą lekcję historii.
Nie zabrakło warsztatów robienia lalek z rangi Teatru Lalek Rabcio prowadzonych przez Panią Justynę Dragosz.
Stowarzyszenie Miasto pomysłów przygotowało grę terenową. Czy Spytkowianie zdołają wywieźć z Sieniawy całe drewno na budowę kościoła w 1 noc?

Test gry terenowej przy Dworze Sieniawskim i Parafii pw. św. Antoniego w Sieniawie udany!
Młodzież znalazła całe drewno i powiększyła ułożony kształt kościoła a Sołtys Sieniawy i wice Wójt Raby Wyżnej skonsultowali grę terenową nt. legendy o zakładzie wójtów Sieniawy i Spytkowic o drewno na budowę koscioła, którą w sierpniu przeprowadzimy w obu miejscowościach z wozami konnymi do ich transportu w ramach serii gier terenowych w powstającej Krainy Baśni i Legend Karpackich między Orawą, Skawą i Rabą.

Warsztaty rękodzieła artystycznego, lokalnego twórcy Ewy Talagi i można było nabyć na miejscu rękodzieło Ewy.
Do tańców staropolskich nas wprowadzili
Galina Koval z Przemyśla oraz Alicja Szybowicz z Krakowa zaszczepiając młode pokolenia i nie tylko, tradycyjnie rozpoczęto korowodem Poloneza.

Również przybył do nas Pan Stanisław Sudor z Krakowa, który pisze "W dniu 09.06 na zaproszenie organizatora Pani Krystyny, odwiedziliśmy zabytkowy dwór w Sieniawie podczas staropolskiej biesiady rodzinnej. Jesteśmy pełni podziwu w trud, jaki został włożony w organizację tego wydarzenia. Już teraz możemy potwierdzić naszą obecność podczas kolejnego wydarzenia, które ma odbyć się we dworze 15.08 na które serdecznie zapraszamy. Więcej szczegółów wkrótce. Suder Retro Mobil Cars Show"
Bardzo dziękuję Panu Stanisławowi za poświęcony czas, ale na pewno pozostały mile wspomnienia z Sieniawy.

Swoją obecnością zaszczycił nas z-ca Wójta Gminy Pan Mieczysław Kurek oraz gospodarz naszej miejscowości Pan Tadeusz Chlebek dziękuję bardzo za przybycie. Było to bardzo miłe spotkanie.
Podczas biesiadowania można było oglądać wystawy naszej miejscowości wykonane przez uczniów z Zespołu Szkolno przedszkolnego w Sieniawie , kolekcje pochodzące ze Skansenu gospodarstwa wiejskiego Podhala”Gazdówka u Józefa” w Rokicinach Podh., Kolekcje pochodzące od gospodarzy dworu
Kolekcję zabytkowych mebli pochodzących od Pana Józefa Starmacha z Rokicin Podh., restauratora mebli, który również wykonuje pracę restauratorskie we dworze.Również przybył do nas lokalny rzeźbiarz Piotr Długopolski, który również wykonuje prace dla dworu.
Nie zabrakło naszej lokalnej poetki Pani Marii Langer.

Składany ogromne podziękowania dla Sołectwa z Raby Wyżnej, którzy przekazali kosze owoców i słodkości, pozostałości po biesiadowaniu zostały przekazane dzieciom z Przedszkola w Sieniawie, była wielka radość.
Dziękuję również Koło Gospodyń Wiejskich w Rabie Wyżnej za Wielkie wsparcie.

Ze swoimi pracami przybyli do nas Artyści Pani Anna Górecka oraz Pan Krzysztof Krzysztofiak, wspaniałe i przepiękne ikony można było podziwiać oraz zakupić.
Podczas dni dziedzictwa artystka Anna Górecka prowadziła warsztaty robienia ikon.

Tradycyjnie podczas wszystkich wydarzeń dostępne są dla turystów odwiedzających naszą miejscowość Kronika, Księga Gości oraz Złota Księga jak i również można nabyć pamiątki naszego regionu .
Całość uświetnił nam swoim występem Pan Hubert Maj, który włączał społczeństwo do śpiewu swoim repertuarem"śpiewać każdy może",zawitała również ja coroku Grupa rekonstrukcji historycznej z Raby Wyżnej pod opieką Jana Dudora.

Wszystkim, którzy wsparli to przedsięwzięcie w jakiejkolwiek formie składamy ogromne podziękowania i zapraszamy już gorąco do kolejnego wydarzenia w dniu 15 sierpnia br"Ocalić od Zapomnienia".

Organizatorzy
Stowarzyszenie Ochrony Dóbr Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Sieniawie oraz gospodarze sieniawskiego dworu rodzina Wójtowiczów i Antolak.