Porozumienie o współpracy w ramach projektu ,,Wypracowanie i pilotażowe wdrożenie modelu kompleksowej rehabilitacji umożliwiającej podjęcie lub powrót do pracy” | Multimedia

Menu dodatkowe

Na skróty

Ustawienia

Wersja językowa

Wyszukiwarka

Treść strony

Porozumienie o współpracy w ramach projektu ,,Wypracowanie i pilotażowe wdrożenie modelu kompleksowej rehabilitacji umożliwiającej podjęcie lub powrót do pracy”

29 listopada 2021

Porozumienie ważne dla Małopolan zostało zawarte

W siedzibie Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie 24 listopada br. podpisane zostało porozumienie o współpracy w ramach projektu ,,Wypracowanie i pilotażowe wdrożenie modelu kompleksowej rehabilitacji umożliwiającej podjęcie lub powrót do pracy”. Porozumienie pomiędzy Wojewódzkim Urzędem Pracy w Krakowie, wszystkimi powiatowymi urzędami pracy z regionu małopolskiego oraz Małopolskim Oddziałem PFRON zawarte zostało w obecności Poseł Urszuli Ruseckiej - Przewodniczącej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny oraz Wicemarszałka Województwa Małopolskiego - Józefa Gawrona.

- Niezmiernie ważne jest  to, żeby osoby z niepełnosprawnościami w jak najszerszym stopniu wchodziły na rynek pracy. Wiemy, że w Polsce tylko 28% osób z niepełnosprawnościami pracuje - to jest o wiele za mało. Ten pilotażowy program ma bardzo ambitny cel – 60% osób, które się zgłoszą do kompleksowej rehabilitacji ma trafić na rynek pracy – to jest naprawdę imponująca liczba! Życzmy sobie by te osoby znalazły zatrudnienie – Poseł Urszula Rusecka podkreśliła znaczenie projektu.

Jednym z założeń projektu ,,Wypracowanie i pilotażowe wdrożenie modelu kompleksowej rehabilitacji umożliwiającej podjęcie lub powrót do pracy” jest osiągnięcie 60 proc. efektywności w aktywizacji zawodowej uczestników. Zrealizowanie projektu będzie podstawą do wprowadzenia systemowych rozwiązań w tym zakresie w krajowym prawodawstwie. Umożliwi to w przyszłości objęcie podobnymi działaniami wszystkich zainteresowanych osób w Polsce. Celem zawartego w Krakowie Porozumienia, jest stworzenie warunków do optymalizacji wykorzystania potencjału projektu, dla efektywnej aktywizacji zawodowej mieszkańców województwa małopolskiego. Jest to drugie takie porozumienie w Polsce, pierwsze zostało zawarte w lipcu br. w województwie lubelskim.

Wierzę, że dzięki porozumieniu uda się pozyskać do projektu wszystkie osoby, które tej pomocy potrzebują! Kładziemy to zadanie Państwu na sercu. Zrobiliśmy razem wiele bardzo dobrych rzeczy, jestem przekonana, że z tym zadaniem również sobie dobrze poradzimy! Dziękuję za Państwa obecność! – Marta Mordarska – dyrektor Małopolskiego Oddziału PFRON zwróciła się do Jana Gąsienicy – Walczaka – dyrektora WUP w Krakowie oraz dyrektorów i przedstawicieli wszystkich małopolskich Powiatowych Urzędów Pracy.

Rehabilitacja kompleksowa to oferta dla osób, które z powodu choroby lub wypadku straciły możliwość wykonywania dotychczasowego zawodu, ale chciałyby podjąć inną pracę, adekwatną do ich zainteresowań i stanu zdrowia oraz dla osób, które ze względów zdrowotnych nigdy nie pracowały. Powrót do aktywności zawodowej będzie możliwy dzięki pobytowi w jednym z czterech Ośrodków Rehabilitacji Kompleksowej. Obecnie w Polsce funkcjonują 4 takie ośrodki: w Grębiszewie (woj. mazowieckie), w Nałęczowie (woj. lubelskie), w Wągrowcu (woj. wielkopolskie) i w Ustroniu (woj. śląskie).

- Możliwość zarobkowania, utrzymywania się samemu jest dla osób niepełnosprawnych czymś co przywraca radość życia  i my tym projektem możemy im pomóc. Wszystkim przyszłym beneficjentom, życzę by efekty projektu odmieniły ich życie –  Józef Gawron – Wicemarszałek Województwa Małopolskiego.

W ważnym wydarzeniu uczestniczyli również Wioletta Wilimska dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Krakowie oraz Ryszard Kamionka - Przewodniczący Małopolskiej Wojewódzkiej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych. Ewa Płodzień Pałasz - Zastępca Kierownika Projektu, przedstawiciel biura PFRON zaprezentowała uczestnikom spotkania założenia i cele projektu.

Dziękuję za to, że my jako Publiczne Służby Zatrudnienia jesteśmy w tej inicjatywie - bardzo cennej i ważnej – takiej, która pomoże wielu osobom – podsumował Jan Gąsienica-Walczak – dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie.

Informacja dotycząca rekrutacji
Rekrutacja do projektu prowadzona jest w trybie ciągłym przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Osoby zainteresowane udziałem w projekcie zapraszamy do kontaktu:

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych
Oddział Małopolski
ul. Na Zjeździe 11
30-527 Kraków


Informacji udziela:
Joanna Kołdras - numer telefonu: 12 312 14 27 lub 507 966 499, e-mail: jkoldras@pfron.org.pl lub krakow@pfron.org.pl

 

Fot: WUP w Krakowie