Raport Komendy Powiatowej Policji w Nowym Targu z dn. 16 maja br. | Informacje | Wiadomości

Menu dodatkowe

Na skróty

Ustawienia

Wersja językowa

Wyszukiwarka

Treść strony

Raport Komendy Powiatowej Policji w Nowym Targu z dn. 16 maja br.

16 maja 2018
Zdjęcie 1
Zdjęcie 2
Zdjęcie 3

Niewybuchy i niewypały znalezione na działce w Lipnicy Wielkiej.

Chociaż od zakończenia II wojny światowej minęło sporo czasu, to nadal zdarzają się przypadki znalezienia pozostałości w postaci niewybuchów lub niewypałów. 

W dniu 15 maja br. w godzinach rannych niewybuchy i niewypały wykopali pracownicy podczas prac ziemnych na działce w Lipnicy Wielkiej.  Znaleziska w postaci amunicji do karabinu maszynowego oraz granaty znajdowały się pod ziemią na głębokości około jednego metra. Miejsce odnalezienia niewybuchów i niewypałów zostało zabezpieczone przez policjantów z Komisariatu Policji w Jabłonce, do czasu przyjazdu grupy minersko-pirotechnicznej  16 Batalionu Przeciwdesantowego w Krakowie.

Przypominamy, że w przypadku znalezienia niewypału, niewybuchu lub przedmiotu niewiadomego pochodzenia nie należy go dotykać, ruszać i przenosić  w inne miejsce. Kategorycznie zabrania się podnoszenia, odkopywania i wyrzucania  do ogniska, jezior, stawów, czy głębokich rowów. Należy niezwłocznie oddalić się z miejsca zagrożenia i natychmiast powiadomić policję.

 

Nietrzeźwy kierujący jeździł po drodze dla pieszych i rowerzystów.

Policjanci z Komisariatu Policji w Krościenku nad Dunajcem zatrzymali nietrzeźwego kierującego, który jechał po drodze dla pieszych i rowerzystów, zabranym z posesji bez zgody właściciela samochodem marki Volkswagen Polo, a swoimi słowami znieważył interweniujących funkcjonariuszy.

10 maja około godziny 21:30 funkcjonariusze Komisariatu Policji w Krościenku nad Dunajcem w trakcie patrolowania ulicy Flisaków Pienińskich w Krościenku zauważyli  samochód osobowy marki Volkswagen Polo, który porusza się po drodze przeznaczonej dla pieszych i rowerzystów. W związku z popełnianym przez kierującego wykroczeniem tj. niezastosowanie się do znaku B-1 przystąpili do kontroli drogowej. Kierującym okazał się 24-letni mieszkaniec Raby Wyżnej. Mężczyzna nie potrafił racjonalnie wytłumaczyć,  dlaczego jeździł po drodze przeznaczonej dla pieszych i rowerzystów, zaprzeczał nawet by to on kierował samochodem pomimo, że w pojeździe był sam i siedział na fotelu kierowcy. Jak się okazało nie posiadał w ogóle uprawnień do kierowania, nie potrafił również wskazać właściciela samochodu oraz wyjaśnić, w jaki sposób wszedł w jego posiadanie. Bardzo szybko wyjaśnił się również powód, dla którego mężczyzna nie potrafił odpowiedzieć na podstawowe pytania policjantów. Po wstępnym badaniu okazało się, że jest pod wpływem alkoholu, dlatego został przewieziony do Komisariatu Policji w Krościenku nad Dunajcem. Przed wejściem do budynku mężczyzna  stał się bardzo agresywny i za wszelką cenę chciał uniknąć wejścia do środka. W sposób bardzo arogancki i wulgarny zaczął zwracać się do mundurowych słowami, których nie da się zacytować, znieważając funkcjonariuszy. Kierujący został ponownie poddany badaniu i okazało się, że ma 2.7 promila alkoholu w organizmie. W tym czasie do komisariatu zgłosił się mieszkaniec Kluszkowiec twierdząc, że po powrocie do domu zauważył, że na posesji nie ma samochodu, który zostawił przed swoim wyjazdem. Po sprawdzeniu okazało się, że to ten sam Volkswagen, którym poruszał się zatrzymany mieszkaniec Raby Wyżnej, który bez zgody i wiedzy właściciela wszedł w posiadanie kluczyków do pojazdu i odjechał z posesji.  Samochód został przekazany właścicielowi, a 24-latek został zatrzymany i dalszą część nocy spędził w nowotarskiej komendzie. Następnego dnia po wytrzeźwieniu mężczyzna usłyszał zarzuty za kierowanie pojazdem będąc wstanie nietrzeźwości (art. 178a kk), znieważenie funkcjonariusza publicznego (art.226 kk ) oraz za krótkotrwałe użycie pojazdu mechanicznego (art. 289 kk).  Zatrzymany 24-latek przyznał się do wszystkich zarzucanych mu czynów, grozi mu teraz kara nawet do 5 lat pozbawienia wolności.