Jubileusz 35-lecia działalności PSONI w Nowym Targu | Wiadomości

Menu dodatkowe

Na skróty

Ustawienia

Wersja językowa

Wyszukiwarka

Treść strony

Jubileusz 35-lecia działalności PSONI w Nowym Targu

24 grudnia 2024

Za nami uroczysta Gala z okazji 35-lecia działalności Koła Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w Nowym Targu. W Miejskim Centrum Kultury spotkali się pracownicy i wychowankowie popularnej „Chatki”, ich rodzice, działacze Koła oraz szerokie rzesze przyjaciół, którzy często przez wiele lat byli i są zaangażowani i związani z działalnością Stowarzyszenia. Podczas Gali wręczone okolicznościowe odznaczenia, a Wicestarosta Nowotarski Robert Furca przekazał w imieniu Powiatu dla PSONI koło w Nowym Targu Medal Pamiątkowy Podhala – jako docenienie pracy Stowarzyszenia przez tyle lat na rzecz osób z niepełnosprawnością intelektualną.

 

Koło Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Koło w Nowym Targu, czyli popularna „Chatka” poprzez swoją działalność już przez 35 lat pomaga osobom najbardziej tego potrzebującym. I wspomniana „Chatka” stała się rozpoznawalna i znana na całym Podhalu. Podczas Gali w MCK Izabela Chowaniec, przewodnicząca nowotarskiego Koła, przypomniała historię stowarzyszenia, które powstało dzięki determinacji rodziców i opiekunów osób z niepełnosprawnością. Przypomniała, że minione lata, to czas ogromnego wysiłku i dzięki niemu sukcesów, które możliwe były dzięki grupie ludzi pełnych pasji i zaangażowania. To im zawdzięczamy, że w Nowym Targu powstało miejsce, gdzie osoby z niepełnosprawnością intelektualną mogą się rozwijać, doświadczać wartościowych relacji i realizować swoje talenty. I przy okazji Jubileuszu 35-lecia przewodnicząca Koła Izabela Chowaniec podziękowała wszystkim, którzy wspierali działalność stowarzyszenia – samorządom, instytucjom, darczyńcom oraz lokalnej społeczności.

W kolejnej części uroczystości wręczono odznaczenia. Medale „Fideliter et Constanter” otrzymały Ewa Opozda, Iwona Bryniarska i Alina Kuza, zaś medal „Pro Dignitate Hominum” trafił do Grażyny Kukulskiej i Jerzego Białonia. Obecny na Gali Paweł Wiktor członek Zarządu Głównego PSONI – przypomniał, że wręczone odznaczenia to wyraz uznania dla wyjątkowych osób, które pracą, pasją i zaangażowaniem działają na rzecz osób z niepełnosprawnością.

Koło Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną otrzymało również Medal Pamiątkowy Podhala przyznawany przez Powiat Nowotarski.

Przede wszystkim dziękuję za zaproszenia na tą niezwykłą uroczystość związaną z 35-leciem waszej działalności – mówił podczas Gali Robert Furca Wicestarosta Nowotarski. Ale przede wszystkim dziękuję za to, że byliście i jesteście przez te 35 lat i jestem przekonany, że będziecie przez kolejne dekady. Nawiązując do przesłania dzisiejszej uroczystości chcę podziękować za to, że Anioły są wśród nas. Ciężką pracą, pasją i zaangażowaniem pomagacie tym, którzy tego najbardziej potrzebują. Trudno znaleźć słowa, aby wyrazić jak wiele zawdzięcza wam cały nasz region. W imieniu Zarządu Powiatu Nowotarskiego jest mi niezmiernie miło wręczyć wam Medal Pamiątkowy Podhala. Odznaczenie to jest przyznawane osobom fizycznym, prawnym oraz organizacjom i stowarzyszeniom zawodowym, gospodarczym i kulturalnym jako zaszczytne wyróżnienie za zasługi na rzecz rozwoju Podhala, w szczególności Powiatu Nowotarskiego. Dzisiaj przypadł mi w udziale zaszczyt wręczenia przedstawicielom Koła Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Medalu Pamiątkowego Podhala. Dziękuję za waszą ciężką pracę i niesienie pomocy waszym wychowankom.

W programie Gali 35-lecia nie zabrakło oczywiście artystycznych występów podopiecznych „Chatki”. Zaprezentowali wraz ze swoimi opiekunami m.in. inscenizację „Rzepki” Juliana Tuwima oraz wzruszającą opowieść o aniołach, które są wśród nas i  o sile więzi, wsparcia i wspólnoty.

Opracowanie tekstu i zdjęcia  : Przemysław Bolechowski