DWA WYMAZY & DO BAZY - rejestracja potencjalnych Dawców szpiku rozpoczęta | Komunikaty | Wiadomości

Strona główna

DWA WYMAZY & DO BAZY - rejestracja potencjalnych Dawców szpiku rozpoczęta

31 października 2014
Zdjęcie 1
Zdjęcie 2
Zdjęcie 3
Zdjęcie 4

Przygotowania do IV edycji największego w Polsce projektu rejestracji potencjalnych Dawców szpiku rozpoczęte!

W ostatni weekend, 24-26 października, studenci reprezentujący 128 uczelni z 54 miast, zjechali do Warszawy i wzięli udział w szkoleniach oraz warsztatach organizowanych przez Fundację DKMS Polska. W Polsce studiuje około 2 000 000 młodych ludzi, a większość z nich chce być aktywna nie tylko akademicko czy towarzysko, ale również społecznie. Ich entuzjazm i energia są

nieograniczone, dlatego warto je wykorzystać do walki z rakiem krwi. Z pomysłem projektu rejestracji potencjalnych dawców szpiku wśród społeczności akademickich wyszła w kwietniu 2013 roku Fundacja DKMS Polska. Celem tej inicjatywy jest zjednoczenie wszystkich

studentów na rzecz ratowania życia ludzkiego. Finał IV edycji projektu odbędzie się 26 i 27 listopada 2014r. Tym razem pod hasłem DWA WYMAZY & DO BAZY.

Projekt DWA WYMAZY & DO BAZY to wielkie przedsięwzięcie zorganizowane

przy współpracy i ogromnym wsparciu Studenckich Ambasadorów Fundacji DKMS Polska. Przedstawiciele 128 uczelni z całej Polski spotkali się w Warszawie, podczas konferencji przygotowującej do przeprowadzenia sprawnej akcji rejestracji potencjalnych Dawców szpiku i komórek macierzystych. To już czwarta taka konferencja zorganizowana przed akcją studencką DKMS Polska. Studenccy Ambasadorzy podzielili się tuż po konferencji pozytywnymi refleksjami, tym samym przekonując kolegów, że dzięki współpracy i zaangażowaniu mogą osiągnąć sukces. - W trakcie konferencji każdy z jej uczestników został uzbrojony w wiedzę niezbędną do walki z nowotworem krwi – powiedziała Agata Maraszek, Kierownik Działu Rekrutacji Dawców Fundacji DKMS Polska. - W czasie przygotowań do Finału projektu, wszyscy Ambasadorzy otrzymują pełne wsparcie Fundacji DKMS. Jestem przekonana, że dzięki zaangażowaniu tak wielu ludzi, uda się znacznie powiększyć bazę dawców.

Akcja organizowana jest we współpracy Fundacji DKMS Polska oraz studentów uczelni w całym kraju. Podczas jej trwania do bazy potencjalnych dawców szpiku i komórek macierzystych będzie mógł dołączyć każdy, kto chce pomóc osobom cierpiących na nowotwory krwi. W województwie małopolskim do udziału w projekcie zgłosili się studenci z:

1. Wyższa Szkoła Biznesu w Żywcu

2. Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie

3. Akademia Wychowania Fizycznego im. Bronisława Czecha w Krakowie

4. Uniwersytet Jagielloński

5. Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego

6. Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki

7. Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie

8. Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie

9. Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie

10. Szkoła Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie

11. Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Sączu

12. Podhalańska Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w nowym Targu

13. Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Tarnowie

14. Krakowska Wyższa Szkoła Promocji Zdrowia

Fundacja DKMS Baza Dawców Komórek Macierzystych Polska, działająca od 2008 roku jako niezależna organizacja non-profit, od początku działalności przebadała i zarejestrowała ponad 640 tysięcy potencjalnych dawców komórek macierzystych i jest tym samym największą bazą w Polsce. Już ponad 1500 osób z bazy DKMS podarowało cząstkę siebie innym dając im tym samym szansę na wygranie walki z białaczką. Jako jedyna baza potencjalnych dawców szpiku w Polsce, Fundacja DKMS posiada możliwość rejestracji dawców za pomocą pałeczek do poboru wymazu z błony śluzowej. Ta innowacyjna metoda pozwala na samodzielne pobranie wymazu, z którego, tak jak z krwi, oznaczane są cechy zgodności tkankowej.