Policyjne działania "Bezpieczna droga do szkoły" | Komunikaty | Wiadomości

Menu dodatkowe

Na skróty

Ustawienia

Wersja językowa

Wyszukiwarka

Treść strony

Policyjne działania "Bezpieczna droga do szkoły"

1 września 2016
Zdjęcie 1

Nadszedł koniec wakacji. Dzisiaj zadzwonił pierwszy dzwonek. Policyjne działania „Bezpieczna droga do szkoły” w tym roku odbędą się w dwóch terminach: 1–2 września oraz 5–9 września. Jak co roku w ramach działań „Bezpieczna droga do szkoły", mundurowi pomagać będą najmłodszym uczestnikom ruchu drogowego w przejściu przez jezdnię oraz przypominać kierowcom o obowiązku zachowania szczególnej ostrożności w rejonie placówek oświatowych.

Ogólnopolskie działania „Bezpieczna droga do szkoły" rozpoczynają się z początkiem każdego roku szkolnego. Policyjne patrole pojawiają się przy szkołach tuż przed pierwszym dzwonkiem, aby pomóc najmłodszym w przejściu przez jezdnię oraz tłumaczyć, jak bezpiecznie zachowywać się na drodze. Przed rozpoczęciem roku szkolnego mundurowi sprawdzili oznakowanie dróg prowadzących do szkół, zwracając szczególną uwagę na czytelność oznakowania pionowego i poziomego.

W trakcie działań nowotarscy policjanci pojawią się przede wszystkim przed placówkami oświatowymi, które znajdują się w miejscach o dużym natężeniu ruchu.

Podczas „Bezpiecznej drogi do szkoły" policjanci przypominać będą także kierowcom o obowiązku przestrzegania przepisów drogowych, szczególnie dotyczących jazdy z dozwoloną prędkością, prawidłowego przewożenia dzieci oraz parkowania w rejonie szkół i przedszkoli. W działaniach mundurowi użyją m.in. ręcznych mierników prędkości. Policjanci sprawdzać będą również trzeźwość kierowców i stan techniczny pojazdów przewożących dzieci do szkół.

Policja przypomina rodzicom, że nie każdy pierwszoklasista może być samodzielnym uczestnikiem ruchu drogowego. Zgodnie z art. 43 Ustawy Prawo o ruchu drogowym, dziecko do 7 roku życia może korzystać z drogi tylko pod opieką osoby co najmniej 10-letniej (nie dotyczy to strefy zamieszkania i drogi przeznaczonej wyłącznie dla pieszych). Bardzo ważnym czynnikiem zwiększającym bezpieczeństwo w ruchu drogowym jest noszenie elementów odblaskowych. Rodzice, którzy zawożą dzieci do szkoły powinni też pamiętać o obowiązku przewożenia ich w fotelikach ochronnych lub specjalnych siedziskach. Dziecko pod szkołą należy wysadzać z samochodu od strony chodnika lub pobocza, nie zaś od strony jezdni.