Konferencja promująca album "Olimpijczycy spod Tatr" | Wiadomości

Menu dodatkowe

Na skróty

Ustawienia

Wersja językowa

Wyszukiwarka

Treść strony

Konferencja promująca album "Olimpijczycy spod Tatr"

29 października 2013

W dniu 26 października br. miało miejsce wyjątkowe wydarzenie. W Ośrodku Współpracy Polsko Słowackiej Euroregion Tatry w Nowym Targu odbyła się konferencja i promocja albumu "Olimpijczycy spod Tatr". Współorganizatorami wydarzenia byli: Starostwo Powiatowe, Powiatowe Centrum Kultury w Nowym Targu oraz Nowotarski Klub Olimpijczyka.
Wydarzenia te zostały zrealizowane w ramach mikroprojektu pt.: Olimpijczycy Polscy i Słowaccy spod Tatr" dofinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu "Tatry" w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska - Republika Słowacka 2007-2013.

"Olimpijczycy spod Tatr” – to album, który przedstawia bohaterów przede wszystkim Zimowych Olimpiad, wywodzących się spod Tatr. Zarówno z polskiej jak i słowackiej strony. Jednak podhalańska ziemia wydała na świat również wybitnych Letnich Olimpijczyków. W Letnich Igrzyskach Olimpijskich wzięło udział 8 podhalan. Wśród nich byli: Stefan Kapłaniak (kajakarstwo klasyczne) i Stanisław Ustupski (wioślarstwo), którzy zdobyli brązowe medale olimpijskie.

Statystycznie rzecz biorąc na Olimpiadach wystąpiło ogółem 195 sportowców z Podhala. "Nasi" reprezentanci zdobyli w sumie pięć medali – jeden złoty i cztery brązowe.

"Bohaterowie tej książki to wybitni sportowcy, reprezentanci kraju, zdobywcy najwyższych trofeów, medaliści Igrzysk Olimpijskich i innych zawodów najwyższej rangi. Bohaterem zbiorowym jest cały region Tatr i Podtatrza, jego ludzie, koloryt i żywotność. Dodajmy: po obu stronach polsko słowackiej granicy, która w przeszłości nieraz rozdzielała obie społeczności, często jednak łączyła, budując nie tylko kooperacyjne związki gospodarcze, ale i zręby oryginalnej, urzekającej swym pięknem kultury regionu. W tradycje tę wpisują się również bogate dzieje nowożytnego sportu, w dzielności i talentach ludzi gór znajdujące niewyczerpalne źródło niezwykłego zaangażowania. Dość powiedzieć, że zdecydowana większość polskich mistrzów sportów zimowych to chłopcy i dziewczęta z tatrzańskich i przyległych terenów. ..."

Fragment słowa wstępnego do albumu "Olimpijczycy spod Tatr" - prof. dr hab. Józef Lipiec - Prezes Polskiej Akademii Olimpijskiej.

W konferencji na zaproszenie Starosty Krzysztofa Fabera wziął udział Wojciech Fortuna - złoty medalista Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Sapporo 1972, który korzystając z okazji wręczył nowotarskim hokeistom, którzy podrzucali go na skoczni w Sapporo po zdobyciu tytułu mistrza olimpijskiego, replikę swojego złotego medalu.
Starosta uhonorował znakomitego gościa Medalem Pamiątkowym Podhala.

Konferencja była podzielona na dwie części. Pierwsza dotyczyła hokeja na lodzie i była prowadzona przez Pana Czesława Borowicza - Prezesa Nowotarskiego Klubu Olimpijczyka, pomysłodawcę całego wydarzenia i Pana Leszka Rafalskiego, który napisał tekst do książki. Druga część poświęcona była pozostałym dyscyplinom i była prowadzona przez Panią Zofię Kiełpińska - znaną olimpijkę z Zakopanego. Wykłady prowadzili: prof. Zbigniew Porada i Wojciech Szatkowski. Sylwetki słowackich olimpijczyków przybliżył Peter Chudy, który przewodził słowackiej delegacji olimpijczyków.


Tekst: Powiatowe Centrum Kultury w Nowym Targu.