Kulturalna Stolica Podhala proponuje w kwietniu | Wiadomości

Menu dodatkowe

Na skróty

Ustawienia

Wersja językowa

Wyszukiwarka

Treść strony

Kulturalna Stolica Podhala proponuje w kwietniu

29 marca 2012
Równonoc 20/21 marca na półkuli północnej wyznacza początek wiosny, my topimy Marzannę, Japończycy mają dzień wolny od pracy, Bułgarów odwiedza Baba Marta, różne zwyczaje towarzyszą obchodom pierwszego dnia wiosny na świecie. My, w tej wiosennej atmosferze proponujemy Państwu obejrzenie wystawy fotograficznej autorstwa Kazimierza Pańszczyka „Ptaki Kotliny Nowotarskiej”. Torfowe krainy to miejsca magiczne i niezwykłe, miejsca gdzie wiosenne mgły przedziera gardłowy gulgot cietrzewi, bębnienie bekasów i piskliwe nawoływanie czajek. To wreszcie miejsca, w których rozgrywa się nieustanna walka o przetrwanie. Codzienne dramaty, zarówno tych dużych, jak i zupełnie małych mieszkańców okolicznych uroczysk. W głównej mierze to właśnie tu, w samym sercu obniżenia podhalańskiego, Autor rejestruje ptasie piękno, grację i niezwykłą maestrię ruchu.

W kwietniowych planach Uniwersytet Trzeciego Wieku zaprasza na wykłady „Drogami życia” –dr hab. Magdaleny Sadlik oraz mgr Iwony Hodorowicz „Turystyka w obszarach chronionych”. O powstaniu i działalności Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” w czasie wieczornych spotkań w Bursie Gimnazjalnej opowie mgr Mateusz Olejnik. Warto wrócić do odległej ,ponad stuletniej historii nowotarskiego „Sokoła”, przywołać fakty i ludzi, którzy swoją pracą ożywiali działania lokalnej społeczności.

Wiosennie również „Obrazami z papieru” Agnieszki Wasiak zachwycać będzie Galeria Sztuki BWA „Jatki”. Artystka jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, w roku 2008 obroniła doktorat na Wydziale Grafiki i Malarstwa. O swoich eksperymentach z papierem pisze:

„…wykorzystuję złudzenia optyczne, które powstają w wyniku nałożenia na siebie kilku warstw struktur oraz zmiany rytmu, napięć kierunkowych a także proporcji…”
Wśród kulturalnych propozycji nie zabraknie barwnych tanecznych występów ,wokalnych interpretacji młodych wykonawców w ramach XXV. Edycji Małopolskiego Festiwalu Form Muzycznych i Tanecznych „Talenty Małopolski 2012”.W wiosennej aurze nie może zabraknąć poezji ,tym razem zapraszamy na poezję rosyjskich artystów słowa w wykonaniu znakomitej Magdaleny Grąziowskiej, aktorki Starego Teatru w Krakowie.


Źródło: www.mok.nowytarg.pl

Pliki do pobrania