„Milusioki” na Kaszubach | Wiadomości

Strona główna

„Milusioki” na Kaszubach

23 maja 2012
„Milusioki” na Kaszubach
„Milusioki” na Kaszubach
„Milusioki” na Kaszubach

W dniach 18-19 maja w Kościerzynie odbył się XVII Wojewódzki Konkurs Zbiorowych Form Teatralnych “Teatralia 2012”. W konkursie uczestniczyło 13 zespołów teatralnych z placówek szkolnictwa specjalnego województwa pomorskiego z Gdańska, Gdyni, Sopotu, Starogardu Gdańskiego, Damnicy, Lęborka, Wejherowa, Malborka, Bytowa, Tczewa, Kwidzyna i Kościerzyny.
Uczestnicy konkurowali w dwóch kategoriach, I: dla osób z upośledzeniem lekkim, II: dla osób z upośledzeniem umiarkowanym i znacznym.
Zespoły oceniane były przez profesjonalne jury- aktorów z trójmiejskich teatrów, Andrzeja Tomasza Żaka i Wiolettę Seremak – Jankowską.

Nagrody - „Złote Maski” otrzymały: w I kat.: zespół z Ośrodka Szkolno – Wychowawczego Nr 2 dla dzieci Niesłyszących w Wejherowie za przedstawienie „Żaba” i zespół ze SOSW w Kościerzynie za spektakl „Jędrek Jeżyk”; w II kat. zespół z SOSW Nr 1 w Gdyni za przedstawienie „Piękna i Bestia”.

Poza konkursem, gościnnie, na deskach domu kultury w Kościerzynie wystąpił góralski zespół „Milusioki” z powiatowego Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Nowym Targu. „Milusioki” obecnie przebywają na dwutygodniowym obozie rehabilitacyjnym w Łebie. W trakcie pobytu nie tylko korzystają z zabiegów rehabilitacyjnych, ale także szkolą swoje umiejętności w tańcu i śpiewie góralskim, budząc furorę wśród młodzieży przebywającej nad morzem. Nie inaczej było w stolicy Kaszub - Kościerzynie. Program „Milusioków” został nagrodzony długimi owacjami na stojąco a ich występ uznany za największe wydarzenie Konkursu.

Pobyt dzieci nad morzem współfinansowany jest ze środków Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Nowym Targu.

Zespół „Milusioki” ma 3 lata. Prowadzony jest przez Renatę Knap i Annę Szewczyk. Początkowo działał w ramach SOSW w Nowym Targu, a obecnie korzysta z unijnego programu EFS „Ja też mogę zostać artystą”. 30 maja w Specjalnym Ośrodku Szkolno - Wychowawczym w Nowym Targu podsumowanie projektu, oczywiście z występem „Milusioków”.