Musztra, rzut granatem, celowanie z CYKLOPEM | Wiadomości

Menu dodatkowe

Na skróty

Ustawienia

Wersja językowa

Wyszukiwarka

Treść strony

Musztra, rzut granatem, celowanie z CYKLOPEM

31 stycznia 2014

23 uczniów I i II klas wojskowych Prywatnych Szkół Średnich im. prof. Venuleta w Nowym Targu brało udział w comiesięcznych „wyjazdowych” ćwiczeniach. Gościła ich jednostka patronacka - 5. Batlion Dowodzenia im. gen. broni Stanisława Hallera w Krakowie-Rząsce.

Przedmiot tych ćwiczeń za każdym razem jest inny. Poprzednio – gdy jeszcze pozwoliła aura - na nieodległym od siedziby 5. Batalionu poligonie Pasternik klasy wojskowe z Podhala trenowały m.in. maskowanie i czołganie się.

Zakres styczniowych ćwiczeń w Rząsce był jeszcze szerszy, bo obejmował: rzut granatem, zakładanie masek gazowych i ubrań przeciwchemicznych, strzelanie na celność z użyciem elektronicznego trenażera CYKLOP 5S, musztrę, elementy zachowania się w pomieszczeniach służbowych i regulamin wojskowy (przedstawianie się i meldowanie), także ćwiczenia w składaniu i rozkładaniu broni.

Tą bronią był pistolet P-83, a rywalizowanie w szybkości jego złożenia i rozłożenia okazało się dla mundurowej młodzieży z każdą chwilą coraz bardziej emocjonujące. Pod okiem instruktora ze stoperem tylko trzaskały zamki i magazynki. Uczniowie wciąż ponawiali próby, koncentrując się na szybkości ruchów. W rezultacie najlepsze czasy osiągnęli: Marcin Remiasz (składanie 5,26 s., rozkładanie 3,20 s.), Piotr Trychta (5,39 s. i 3,78 s.), Jakub Szczypta 6,75 s. i 3,68 s.), Karol Grzelak (6,30 s. i 4,14 s.).

Czas i precyzja ruchów ważne były też przy zakładaniu masek i ubrań przeciwchemicznych. Natomiast ćwicząc rzut granatem na zaaranżowanym polu walki, uczniowie musieli dzielnie znieść mróz i przenikliwy wiatr, od których grabiały ręce.

Rozgrzani wojskową herbatą, mogli potem już skupić się na ćwiczeniach w celowaniu do tarczy. CYKLOP rejestrował i pokazywał na ekranie każdy ruch składającego się do strzału – od zgrania szczerbinki z muszką po naciśnięcie spustu. Instruktor był cierpliwy, a trafień – coraz więcej w miarę ponawianych prób. W tej konkurencji dziewczęta bynajmniej nie ustępowały swoim kolegom, a niektóre są już naprawdę świetnymi strzelczyniami. Dowiódł tego triumf ekipy z „Venuleta” podczas ubiegłorocznych zawodów na nowotarskiej strzelnicy LOK, gdzie młodzież pokonała doświadczone reprezentacje innych miejskich instytucji.

Teraz przed uczniami – dość napięty terminarz zawodów szkół patronackich 5. Batalionu w kilku konkurencjach, m.in. w udzielaniu pierwszej pomocy i wykonaniu pieśni patriotycznych. Chętni już się zgłaszają do poszczególnych rywalizacji.


Tekst i zdjęcia otrzymane od Dyrekcji Prywatnego Liceum Ogólnokształcącego dla Młodzieży w Nowym Targu.