Obchody 30. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce
9 grudnia w Powiatowym Młodzieżowym Domu Kultury uroczyście otwarto wystawę pt. „Wojna Polsko-Jaruzelska”, której autorką jest Natalia Horak. Wystawa przypominająca o pierwszych dniach stanu wojennego po raz pierwszy została zaprezentowana w 2009 roku w Muzeum PRL-u w Krakowie, a jej fragment został wyeksponowany w piwnicach Młodzieżowego Domu Kultury.
W uroczystym otwarciu ekspozycji wzięli udział, posłanka Anna Paluch, senator Mieczysław Gil, Jadwiga Emilewicz - dyrektor Muzeum PRL-u, wicestarosta Maciej Jachymiak oraz przewodniczący Rady Powiatu Nowotarskiego Jan Krzak.
W siedzibie Euroregionu „Tatry” wręczono medale „Niezłomnym w słowie” dla osób, które w latach 80. działały na rzecz wolności słowa w Polsce ryzykując życiem lub narażając się na represje. Odznaczenia wręczył kanclerz kapituły medalu "Niezłomnym w Słowie" - senator Mieczysław Gil, przywódca strajku w Nowej Hucie w 1981r. oraz Starosta Nowotarski Krzysztof Faber.
Odznaczenia otrzymali:
- Franciszek Tomaszkowicz,
- Antonina Ozorowska,
- Sławomir Kuza,
- Zofia Łukasz,
- ks. Antoni Bednarz,
- Maria Starmach,
- Marian Gołczyński,
- Wojciech Mróz.
10 grudnia w sobotę odprawiona została Msza Święta w Kościele Św. Katarzyny, a po niej odbył się Apel poległych pod Krzyżem Katyńskim. W Auli Szkoły Muzycznej odbyło się uroczyste spotkanie w trakcie którego wręczone zostały dyplomy i medale dla tych, którzy tworzyli zręby "Solidarności" w naszym regionie. Poseł na Sejm Anna Paluch wręczyła te odznaczenia m. in. Annie Hajnos, Grażynie Kukulskiej, Wojciechowi Szopińskiemu, Zofii Chowaniec, Halinie Bańka, Janowi Bednarczykowi, Krzysztofowi Kurandzie, Rozalii Bigos i Franciszkowi Tomaszkowiczowi.
Srebrne odznaki otrzymali Dominik Sterkowicz i Tadeusza Jahn.
W ramach obchodów 30-lecia wprowadzenia stanu wojennego w Polsce odbędą się także pokazy filmu: "Towarzysz generał idzie na wojnę" dla uczniów szkół średnich oraz spotkanie w Liceum Ogólnokształcącym im. Seweryna Goszczyńskiego z senatorem Mieczysławem Gilem. Imprezy i spotkania organizowane są przy współudziale samorządu powiatowego, IPN, NSZZ Solidarność, Stowarzyszenia NZS 80 i Euroregionu Tatry.