„Orzeł Biały” – wystawa rzeźbiarska w Wrząsowicach | Wiadomości

Menu dodatkowe

Na skróty

Ustawienia

Wersja językowa

Wyszukiwarka

Treść strony

„Orzeł Biały” – wystawa rzeźbiarska w Wrząsowicach

5 listopada 2019
Zdjęcie 1
Zdjęcie 2
Zdjęcie 3
Zdjęcie 4
Zdjęcie 5

W niedzielę 3 listopada 2019 r. w zrewitalizowanym budynku dawnej XIX-wiecznej szkoły ludowej w Wrząsowicach, odbył się uroczysty wernisaż wystawy prac rzeźbiarskich Pana Kazimierza Góreckiego pt. „Godło Polski w rozwoju historycznym”, ze zbiorów Muzeum Podhalańskiego im. Czesława Pajerskiego w Nowym Targu.

Na ekspozycję składa się 31 płaskorzeźb przedstawiających wizerunek orła naszego godła państwowego począwszy od jego przedstawienia na denarze Bolesława Chrobrego do jego obecnie funkcjonującej wersji. Całość uzupełniona została niezwykłymi wizerunkami orła na patriotkach ze zbiorów prywatnych miejscowych historyków oraz kolekcjonerów: Witolda Szczygła i Rafała Koppa. W otwarciu tej niezwykłej wystawy uczestniczyła delegacja z Nowego Targu z autorem prac Panem Kazimierzem Górskim oraz Robertem Kowalskim kierownikiem Muzeum Podhalańskiego na czele.

Podczas spotkania Pan Kazimierz w barwny sposób przybliżył zebranym mieszkańcom i zaproszonym gościom zamysł oraz historię powstania tej wyjątkowej kolekcji. Na koniec wręczył organizatorom płaskorzeźbę orła znajdującego się w herbie województwa małopolskiego.

Wyjątkowości popołudniowemu spotkaniu nadały wspaniałe występy młodych artystów, którzy zaprezentowali koncerty fortepianowe oraz akordeonowy tudzież wiązankę pieśni patriotycznych. Organizatorami wystawy było: Stowarzyszenie "Zielone Światło Dla Wrząsowic” oraz Urząd Miasta i Gminy Świątniki Górne.

Tekst: Polskie Towarzystwo Historyczne w Nowym Targu          
Zdjęcia: Zbigniew „Zibi” Krauzowicz, Urząd Miasta Nowy Targ