Otwarcie oddziału kardiologii w nowotarskim szpitalu | Wiadomości

Strona główna

Otwarcie oddziału kardiologii w nowotarskim szpitalu

26 października 2017
Zdjęcie 1
Zdjęcie 2
Zdjęcie 3
Zdjęcie 4
Zdjęcie 5

W dniu 24 października oficjalnie został otwarty nowoczesny oddział kardiologiczny w Podhalańskim Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II. Nowoczesny, mierzący ok. 1,5 tys. m2 oddział kardiologii, którego ordynatorem został dr Artur Klecha, może pomieścić jednocześnie 48 pacjentów. Oddział został wyposażony w fabrycznie nowy sprzęt najwyższej klasy. Wcześniej funkcjonował w tym miejscu oddział internistyczno-kardiologiczny.

Nowy oddział zaczął działać, wychodząc naprzeciw potrzebom i oczekiwaniom pacjentów z całego Podhala i jego okolic już przed kilkoma tygodniami. Specjaliści nowego oddziału będą przeprowadzali takie zabiegi jak m.in. wszczepianie rozruszników, kardiowerterów oraz ablacje.

W uroczystościach otwarcia udział wzięło wielu zaproszonych gości. Władze Powiatu Nowotarskiego, organu prowadzącego reprezentowali: przewodniczący rady Jan Krzak, starosta Krzysztof Faber, wicestarosta Władysław Tylka, urzędujący członek zarządu Bogusław Waksmundzki, członkowie zarządu Leszek Świder, Franciszek Sojka. Wśród przybyłych gości byli: poseł Edward Siarka, burmistrz Grzegorz Watycha, rektor PPWSZ Stanisław Gulak, proboszcz parafii p.w. św. Katarzyny ks. Zbigniew Płachta, radni wojewódzcy, powiatowi i miejscy. Byli również szefowie okolicznych szpitali, w tym uzdrowiskowych, lekarze, specjaliści, samorządowcy, pracownicy instytucji miejskich i powiatowych. Przybyli także szefowie jednostek współpracujących z nowotarskim szpitalem.

Oddany do użytku oddział jest nie tylko doskonale wyposażony,  posiada nowoczesny sprzęt i znakomitych specjalistów, ale jest i znacznie większy. – Działa on z kontraktem z NFZ od 1 października. Jest w nim zupełnie nowy i nowoczesny sprzęt, udało nam się go zakupić także dzięki pożyczce z Banku Gospodarstwa Krajowego – mówił dyrektor Marek Wierzba. Wyjaśnił, że inwestycja opiewała na 16 mln, z czego 4 mln złotych były to środki własne. Podkreślił, że oddział dysponuje także specjalistycznymi pracowniami. – Uruchomiliśmy pracownie takie, jak: echa serca, prób wysiłkowych, elektrofizjologii i hemodynamiki, częścią tego oddziału będzie też intensywny nadzór kardiologiczny tzw. OINK na 8 łóżek – wyjaśniał dyrektor Marek Wierzba.

Oddział kardiologiczny liczy docelowo 48 łóżek, ma aż blisko 785 m kwadratowych powierzchni. Warto przypomnieć, że oddział internistyczno – kardiologiczny miał co prawda 34 łóżka, jednak teraz na tej powierzchni znajdą się też niezbędne dla nowoczesnej diagnostyki i leczenia pracownie. Pracować na oddziale będą specjaliści kardiolodzy z Nowego Targu i z Zakopanego. - Zespół jest bardzo dobry, są to fachowcy, specjaliści, niektórzy z doktoratami – zapewnił dyrektor Marek Wierzba.

- To już kolejny rok, gdy szpital prowadzi dyrektor Marek Wierzba – mówił starosta Krzysztof Faber, przypominając, że to dzięki niemu w ubiegłym roku szpital wyszedł z wielomilionowego i wieloletniego długu, który został zaciągnięty kiedyś na bieżącą działalność placówki. Mówił też, jak ważne było ostatnie 11 lat szpitala, gdy podjęto decyzję o dokończeniu jego budowy. Podziękował też posłowi Edwardowi Siarce, przypominając, ze to jego zasługą było, że dla szpitala trafiło wiele milionów na jego dokończenie. Starosta podziękował również zewnętrznej firmie Intercard, dzięki której przez lata była kardiologia inwazyjna. – My dążyliśmy jednak do tego, aby oddział kardiologiczny był w strukturach szpitala. Dziś dziękuję dyrektorowi za wytrwałość i determinację z jaką dążył do powstania tego oddziału – dodał starosta.

Podhalański Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II zmienia się już od kilku miesięcy. Warto przypomnieć, że trakcie powiększania jest też oddział pediatryczny. Także w nim permanentnie brakowało łóżek. Oddział ów liczył bowiem niestety zaledwie 25 łóżek, co dla powiatu nowotarskiego liczącego 180 tysięcy osób, było kroplą w morzu potrzeb. Docelowo zostanie więc powiększony o kolejne 10 łóżek. Dyrekcji szpitala udało się wygospodarować na ten cel dodatkowe sale. Dzięki poszerzeniu oddziału odpadną problemy związane z obecnością rodziców na oddziale. Jest to szczególnie ważne w przypadku małych dzieci, z którymi często zostają rodzice, ale i nastolatków. Dzięki większej powierzchni małe dzieci i starsze będą mogły być w oddzielnych salach. Ta inwestycja ma być zrealizowana do końca 2018 roku.

W zakładce Multimedia/Wideo dostępny jest film promocyjny Podhalańskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II w Nowym Targu.

 

Zdjęcia: Zbigniew Krauzowicz.