Pamiątkowa tablica odsłonięta | Wiadomości

Menu dodatkowe

Na skróty

Ustawienia

Wersja językowa

Wyszukiwarka

Treść strony

Pamiątkowa tablica odsłonięta

22 listopada 2021

Od dzisiaj można w pełnej krasie oglądać potwierdzenie nadania Kościołowi św. Jana Chrzciciela w Orawce statusu Pomnika Historii. Tablica została zamocowana przed wejściem do nawy kościoła. Obiekt został zaliczony do tej szczególnej setki zabytków na stulecie odzyskania niepodległości Polski. Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do nadania tego wyróżnienia, a dzisiaj zaszczycili nas swoją obecnością. Padło dużo wzniosłych słów o wartości zabytku i roli jaką wciąż spełnia w podtrzymaniu tożsamości lokalnej i narodowej. TO JEST POMNIK HISTORII. I nie chodzi tylko o sam status zabytku w rankingach. Dobitnie to dzisiaj wybrzmiało.

Podczas uroczystości odczytano okolicznościowe adresy od metropolity krakowskiego arcybiskupa Marka Jędraszewskiego i Starosty Powiatu Nowotarskiego pana Krzysztofa Fabera. Głos zabrali Sekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska pan Edward Siarka, senator pan Jan Hamerski, Dyrektor Departamentu Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Promocji Urzędu Marszałkowskiego Kraków pani Monika Gubała, Przewodniczący Rady Powiatu pan Tadeusz Rafacz oraz Radny Powiatu Nowotarskiego pan Julian Stopka, który podziękował Lucynie Borczuch i ks. Adamowi Gabrysiowi za starania na rzecz wpisania obiektu na listę Pomników Historii. Dziękujemy panu ministrowi Edwardowi Siarce i panu senatorowi Janowi Hamerskiemu, którzy od początku wspierali działania. Serdeczne podziękowania składamy wszystkim instytucjom za udzielone rekomendacje, w tym Konsulowi Generalnemu Węgier, reprezentowanemu dzisiaj przez panią konsul Martę Ritecz Sekulic i Polskiemu Towarzystwu Historycznemu O/Nowy Targ w osobie pana Roberta Kowalskiego.

Dziękujemy panom Józefowi Szperlakowi i Łukaszowi Wiaterowi z Towarzystwa Przyjaciół Orawy oraz Stowarzyszeniu Rozwoju Orawy, które reprezentowała Członek Zarządu pani Renata Martyniak za ogromne wsparcie w działaniach i dzisiejszą obecność.

Tekst i zdjęcia: Lucyna Borczuch