Prawo, etyka w praktyce zawodowej położnej – II Małopolska Konferencja dla Położnych | Wiadomości

Menu dodatkowe

Na skróty

Ustawienia

Wersja językowa

Wyszukiwarka

Treść strony

Prawo, etyka w praktyce zawodowej położnej – II Małopolska Konferencja dla Położnych

4 października 2013

W dniach od 2 do 3 października br. w Hotelu Skalny Dworek w Nowym Targu odbyła się II Małopolska Konferencja dla Położnych, pn.: „Prawo, etyka w praktyce zawodowej położnej”. Tegoroczna konferencja dotyczyła problematyki związanej z aspektami etyczno-prawnymi wykonywania zawodu położnej, a patronat objął nad nią Pan Krzysztof Faber – Starosta Nowotarski. Organizatorami konferencji byli Małopolska Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Krakowie, Instytut Pielęgniarstwa i Położnictwa Wydziału Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum oraz Ogólnopolski Związek Zawodowy Położnych.

W trakcie podzielonego na 3 sesje spotkania poznać można było stanowiska specjalistów zajmujących się sprawami położnictwa oraz związanych z nim aspektów etycznych i prawnych. Omówione zostały trudne tematy przerywania ciąży w przypadku zagrożenia życia matki oraz konsekwencje podjęcia tak ciężkiej decyzji, nie tylko dla rodziców nienarodzonego dziecka, ale także dla opiekujących się nimi lekarzy i położnych. Przedstawiona została również sprawa odpowiedzialności osób podejmujących decyzje, w przypadku konieczności przerwania ciąży, w świetle kodeksu cywilnego oraz pracowniczego.

W kolejnej odsłonie konferencji wyrażone zostały opinie pacjentek na temat realizacji standardu opieki położniczej w polskich szpitalach oraz uczęszczania na zajęcia szkoły rodzenia, które mają zmniejszać strach przed porodem. Przedstawiono też sytuacje zmuszające do wywołania porodu oraz wiążące się z tym zagrożenia.

W drugim dniu konferencji skupiono się na znaczeniu ciąży w odczuciu mężczyzn. Przedstawiono różne zdania oraz refleksje na ten temat, a także wykazano, jak ważnym dla kobiety jest wsparcie przez ojca dziecka.

Końcowym akcentem spotkania było przedstawienie wpływu pracy zmianowej na organizm pielęgniarek i położnych oraz ich funkcjonowanie społeczne.

Przewodniczącą komitetu organizacyjnego była mgr Halina Serafin, natomiast jej członkami: dr n. med. Barbara Prażmowska, mgr Joanna Potrzebny-Curyło, spec. piel. położniczego i neonatologicznego IBCLC - Maria Kaleta, położna dyplomowana Mariola Biernat, mgr Beata Marzec, mgr Izabela Ćwiertnia oraz mgr Tadeusz Wadas.