Eko jest trendy | Region | Wiadomości

Menu dodatkowe

Na skróty

Ustawienia

Wersja językowa

Wyszukiwarka

Treść strony

Eko jest trendy

6 grudnia 2013

Było pro-ekologicznie, modnie i z wyobraźnią. Modelki, projektantki i zarazem wykonawczynie fantastycznych kreacji – prezentujące się na „wybiegu" w „Sokole" - nagradzały głośne brawa. A wszystkie ich ubiory wykonane były z materiałów odpadowych: folii, kapsli, zużytych płytek CD, zgrzebnych worków, sznurków, gazet, tektury, nawet... tulejek od papieru toaletowego.

Tłumnym „Ekologicznym pokazem mody" w nowotarskim Zespole Szkół Nr 1 im. Wł. Orkana, popularne zwanym „Sokołem", dwie partnerskie placówki - tenże nowotarski Zespół oraz Stredna Umelecka Skola (Średnia Szkoła Artystyczna) w słowackim Kieżmarku - rozpoczęły realizację projektu pod hasłem: Centrum Spotkań Młodzieży Polsko-Słowackiej w Nowym Targu. Projekt obejmujący jeszcze inne działania zakończy się wiosną przyszłego roku.

Projekt jest współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i z budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu „Tatry". W eko-pokazie uczestniczyli uczniowie z Podhala i ich partnerzy z Kieżmarku. Przyjechała razem z nimi i oceniała kreacje pani dyrektor tamtejszej Szkoły Artystycznej, Marta Perignathova.

Prezentacja oryginalnych ubiorów inspirowanych ekologiczną ideą – pod hasłem „Eko jest OK" - wieńczyła pierwszy etap projektu, a następne jego odsłony zaplanowane są w maju i w czerwcu. W maju odbędzie się Festiwal Artystyczny Młodzieży z trzema konkursami: fotograficznym, projektowania odzieży i tworzenia grafiki komputerowej.

Czerwcowy finał przyjmie postać Targów Przemysłu Modowego, dla których inspiracją będzie cały obszar Euroregionu „Tatry".

Wspólna realizacja projektu niewątpliwie ożywi kontakty między placówkami i młodzieżą uczestnicząca w projekcie. Co więcej – zbliżone są kierunki kształcenia w partnerskich szkołach, co otwiera drogę do wymiany doświadczeń, bogacenia programów, podnoszenia jakości edukacji.

Koordynatorem projektu w nowotarskim Zespole Szkół Nr 1 jest Marcelina Pietrzak i pod jej okiem został przygotowany polsko-słowacki eko-pokaz, z przerywnikami w postaci tańca nowoczesnego. Miał on też swoją dowcipną i pouczającą fabułę, osnutą na literackiej klasyce: „Lalce", „Nad Niemnem", „Moralności pani Dulskiej", „Romeo i Julii".

Kreacje z materiałów odpadowych do masowej produkcji zapewne nie wejdą, ale w pamięć zapadły i do ekologicznego myślenia będą skłaniać.



Fot. Anna Szopińska