Erasmus+ w Metalce | Region | Wiadomości

Strona główna

Erasmus+ w Metalce

28 marca 2018
Zdjęcie 1
Zdjęcie 2
Zdjęcie 3
Zdjęcie 4
Zdjęcie 5

Niedziela, 18 marca br.  była pierwszym dniem wizyty grup szkół partnerskich Zespołu Szkół Technicznych i Placówek w ramach projektu Erasmus+ „Międzynarodowe Konkursy TIK dla podniesienia jakości kształcenia w średniej szkole”. Zimowa pogoda zaskoczyła gości, szczególnie z Portugalii i Hiszpanii, dla których śnieg był prawdziwą atrakcją.

Projekt zainaugurowało spotkanie w auli, po którym goście zwiedzili CKPiU i szkołę. Następnymi wydarzeniami dnia były wycieczka do Niedzicy i zwiedzanie zapory wraz z elektrownią wodną. Z Niedzicy uczestnicy projektu udali się do Geotermii Podhalańskiej S.A. w Szaflarach. Było to kolejne miejsce, w którym goście mogli zobaczyć źródło zielonej energii, pozyskiwanej w naszym regionie. Ostatnim - i zdecydowanie najcieplejszym -  wydarzeniem poniedziałkowego planu były kąpiele w gorących wodach termalnych.

We wtorkowe przedpołudnie uczestnicy projektu zmierzyli się z zadaniami konkursowymi z pakietu Microsoft Office. Pracując w międzynarodowych zespołach opracowywali ofertę wycieczki do Wiednia. Niewątpliwą atrakcją popołudnia była wycieczka do Wieliczki, do kopalni soli. Wszyscy byli pod dużym wrażeniem zwiedzanego miejsca.

Dzień trzeci międzynarodowego był najważniejszym dniem w programie. W auli ZSTiP odbyła się konferencja podsumowująca całość projektu, która miała na celu promocję rezultatów i idei projektu. W konferencji wzięli udział zaproszeni goście: Pan Bogusław Waksmundzki, Urzędujący Członek Zarządu Powiatu Nowotarskiego, delegacja z Czech - burmistrz, dyrektorzy szkół średnich z Nowego Jiczyna oraz nauczyciele informatyki ze szkoły koordynującej projekt,  Pan Jerzy Stodulski, Starszy wizytator Kuratorium Oświaty w Krakowie, nauczyciele informatyki ze szkół ponadgimnazjalnych Powiatu Nowotarskiego oraz uczniowie klas o kierunku teleinformatyk z ZSTiP. Koordynator projektu podsumował działania oraz przedstawił rezultaty trzyletniego programu, m.in. broszurę z zadaniami w języku partnera i języku angielskim z pakietu Microsoft Office do wykorzystania na lekcjach informatyki. Każdy partner projektu przedstawił przebieg mobilności w swoim kraju oraz wyniki zawodów odbytych podczas każdej mobilności. Ogłoszono również wyniki wtorkowego konkursu.

Po części oficjalnej, uczestnicy projektu Erasmus+, wyruszyli na wycieczkę do Zakopanego, gdzie podziwiali uroki zimowej stolicy Polski. Mimo mroźnej pogody uczniowie chętnie zwiedzali kolejne miejsca: Wielką Krokiew, Krupówki, Gubałówkę.  Zagraniczni goście byli zauroczeni Tatrami w zimowej odsłonie.

Kolejny dzień przeznaczony był na zwiedzanie grodu Kraka. Zwiedzający od pierwszych chwil byli zachwyceni. Nogi bolały, ale wszyscy chętnie chodzili i podziwiali kolejne miejsca: Podziemia Rynku i sam Rynek, ulice Floriańską i Grodzką, Collegium Maius, Wawel, Barbakan, kościół Mariacki. Duże zainteresowanie zainteresowania wzbudził hejnał z wieży mariackiej. Natomiast najwięcej śmiechu było przy Smoczej jamie pod Wzgórzem Wawelskim.

Na ostatnie przedpołudnie zaplanowano escape room „Czarnobyl” oraz pokój gier logicznych. Uczniowie musieli wydostać się z pokoju (niektórym się udało) po wybuchu elektrowni atomowej w Czarnobylu. W tym czasie nauczyciele wizytowali lekcje matematyki, języka angielskiego i informatyki. Następnie wszyscy wzięli udział w mini kursie pilotażu drona.

Wszyscy uczestnicy otrzymali certyfikaty, a pożegnaniom i łzom nie było końca. Spotkanie trwało tylko tydzień, ale to wystarczyło, by młodzież nawiązała przyjacielskie relacje, bariery językowe nie istniały, widać i słychać było pełną, międzynarodową integrację.  

Projekt został sfinansowany z funduszy Komisji Europejskiej w ramach programu Erasmus+.

 

Tekst i zdjęcia: Zespół Szkół Technicznych i Placówek im. Stanisława Staszica w Nowym Targu.