Finał Małopolskiego Konkursu „Śladami niezłomnych. Witold Pilecki i August Emil Fieldorf „Nil” dla Goszczyńskiego | Region | Wiadomości

Strona główna

Finał Małopolskiego Konkursu „Śladami niezłomnych. Witold Pilecki i August Emil Fieldorf „Nil” dla Goszczyńskiego

19 marca 2018
Zdjęcie 1

W Finale V edycji Małopolskiego Konkursu „Śladami niezłomnych. Witold Pilecki i August Emil Fieldorf „Nil”” rozegranym 16 marca 2018 roku w Oświęcimiu miejsca na podium zgarnęli uczniowie I LO im. S. Goszczyńskiego w Nowym Targu. Miejsce pierwsze zajął Arkadiusz Guzik z klasy 2d, a miejsce trzecie Marcin Lenart z klasy 3g.

Części pisemną konkursu  wygrał Arek, prowadził z dużym zapasem punktów.  Marcin uplasował się na piątym miejscu. Do   etapu ustnego przeszło pięcioro uczniów. Część ustna oparta była na zasadach teleturnieju „Jeden z dziesięciu” i tutaj było bardzo dużo niespodzianek, a przy tym emocji, gdyż uczestnicy brali pytania na siebie, aby dogonić Arka. Pozycja naszego lidera pozostała jednak nienaruszona.

Marcin i dwóch innych uczestników uzyskali końcowo taką samą liczbę punktów, więc konieczna była dogrywka o trzecie miejsce. Marcin wyszedł z dogrywki  zwycięsko odpowiadając prawidłowo na wszystkie pytania.

Konkurs „Śladami niezłomnych. Witold Pilecki i August Emil Fieldorf „Nil”” wymaga od uczniów opanowania szczegółowej wiedzy z historii od roku 1914, ponieważ postacie przywołane w tytule swoją działalność na rzecz Ojczyzny rozpoczynały najczęściej w okresie I wojny światowej lub tuż po niej. Oprócz rotmistrza Pileckiego i generała „Nila” pytania dotyczyły działalności Armii Krajowej, Polskiego Państwa Podziemnego, „żołnierzy wyklętych” oraz narodzin i pierwszych lat funkcjonowania systemu komunistycznego w Polsce.

Arkowi i Marcinowi gratulujemy wspaniałej wiedzy z historii najnowszej, umiejętności jej wykorzystania i zaprezentowania! Opiekunem uczniów jest mgr Aneta Borkowska.

 

Tekst i zdjęcie: I Liceum Ogólnokształcące im. Seweryna Goszczyńskiego w Nowym Targu.