Góralski Zespół Dziecięcy Śleboda zwycięzcą III Międzynarodowego Konkursu Kolęd i Pastorałek "Beskidzka Bitwa na Kolędy | Region | Wiadomości

Menu dodatkowe

Na skróty

Ustawienia

Wersja językowa

Wyszukiwarka

Treść strony

Góralski Zespół Dziecięcy Śleboda zwycięzcą III Międzynarodowego Konkursu Kolęd i Pastorałek "Beskidzka Bitwa na Kolędy

14 stycznia 2019
Zdjęcie 1
Zdjęcie 2
Zdjęcie 3

W doborowym towarzystwie grup z Polski, Słowacji i Ukrainy wystąpił dziecięcy zespół regionalny "Śleboda" z Podczerwonego i Koniówki podczas III Międzynarodowego Konkursu Kolęd i Pastorałek pn. "Beskidzka Bitwa na Kolędy", który odbył się 13 stycznia 2019 r. w Bystrej Śląskiej.

Podczas konkursu oprócz zespołu "Śleboda" wystąpiły:
- Zespól regionalny "Zabrzeg"
- Chór ludowy "Osieczanie"
- Grupa kolędnicza z Ukrainy
- Zespół Pieśni i Tańca "Holan"
- Zespół Pieśni i Tańca z Bańskiej Bystrzycy na Słowacji
Poza konkursem zaprezentowali się gospodarze z zespołu "Ziemia Beskidzka".

Wszyscy występujący przedstawili kilkunastominutowy program prezentujący kolędy i pastorałki oraz jasełka.

Publiczność miała zaszczyt wybrać najlepszy występ. Nagroda Grand Prix powędrowała do dziecięcego zespołu regionalnego "Śleboda". Dzieci z Podczerwonego i Koniówki zajęły także I miejsce w kategorii zespołów dziecięcych. Z zespołem „Śleboda“ wystąpiła kapela w składzie Joanna Kowal, Andrzej Podczerwiński, Józef Gruszka, Seweryn Piekielnicki i Dawid Śmiech.

Zespół "Śleboda" zaprezentował góralskie jasełka pt. "Kolędnicy przy sałasie", nawiązujące do tradycji chodzenia po domach po kolędzie. Aniołowie najpierw proszą o wpuszczenie do domu, następnie wchodzi baca z juhasami i opowiadają o sobie. Pasterze zmęczeni pilnowaniem owiec zasypiają, ale wkrótce zostają obudzeni śpiewem aniołów, obwieszczającymi narodzenie Jezusa. Pastuszkowie idą do stajenki z darami. Pojawia się też postać dziada, który chodzi "po prośbie", ale nie chce iść z pasterzami do Jezusa. Podczas jasełek prezentowane są góralskie kolędy i pastorałki m.in. "Na kondrackiej holi o północy", "Jezusa narodzonego", "Gore gwiozda Jezusowi", "Oj, maluśki, maluśki". Dzieci przygotowane zostały przez instruktorów Karolinę Piszczek, Krzysztofa Długopolskiego i Dawida Motora-Greloka.

To nie pierwsza wygrana podopiecznych oddziału Związku Podhalan Podczerwone-Koniówka. Parę dni temu w Czarnym Dunajcu członkowie zespołu wygrali XXI Gminny Konkurs Jasełek i Grup Kolędniczych. Już dzisiaj zapraszamy na ostatnie tegoroczne jasełka, które zaprezentowane zostaną w niedzielę 27 stycznia 2019 r. o godz. 13.00 w remizie OSP w Koniówce. Serdecznie zapraszamy.

Tekst i fot. Piotr Duraj