II Małopolska Konferencja pn. „Międzyinstytucjonalna współpraca w obszarze pomocy osobom niepełnosprawnym” | Region | Wiadomości

Menu dodatkowe

Na skróty

Ustawienia

Wersja językowa

Wyszukiwarka

Treść strony

II Małopolska Konferencja pn. „Międzyinstytucjonalna współpraca w obszarze pomocy osobom niepełnosprawnym”

24 kwietnia 2017
Zdjęcie 1
Zdjęcie 2
Zdjęcie 3
Zdjęcie 4
Zdjęcie 5

W Nowym Sączu odbyła się II Małopolska Konferencja pn. „Międzyinstytucjonalna współpraca w obszarze pomocy osobom niepełnosprawnym”. 19 kwietnia w Miasteczku Galicyjskim spotkali się przedstawiciele jednostek samorządu powiatowego oraz organizacji pozarządowych
z terenu województwa małopolskiego. Gościem specjalnym spotkania był Pan Piotr C. Śliwowski, dyrektor Departamentu Promocji i Informacji PFRON.

- Każdy z nas ma swoje Kilimandżaro, szczyt który chce zdobyć i nie chodzi tu o szczyt góry – opowiadała o swojej życiowej drodze oraz wyprawach górskich, Angelika Chrapkiewicz-Gądek. Podróżniczka jest jedną z bohaterek opisanych w książce Iwony Kamieńskiej „Akademia Orłów”. Konferencja była okazją do spotkania z autorką oraz trójką jej Orłów - Angeliką Chrapkiewicz-Gądek , psycholog Magdaleną Kotlarz oraz Michałem Bałdygą, osobami niepełnosprawnymi, których historie uskrzydlają. Ich losy opisane zostały w dwóch częściach książki wydanej przez Stowarzyszenie Sursum Corda z pomocą Oddziału Małopolskiego PFRON.

Michał Bałdyga zaprezentował wyniki eksperymentu przeprowadzonego w jednej z klas Zespołu Szkół Elektryczno-Mechanicznych w Nowym Sączu. Uczniowie na jeden dzień podzielili się na osoby niepełnosprawne i ich opiekunów. Rodzaje niepełnosprawności w postaci wózków inwalidzkich, zakrytych oczu, stoperów w uszach, balkoników były przez uczniów losowane. Na konferencji młodzież oraz artysta Michał Bałdyga przeprowadzili rozmowę, która była podsumowaniem oraz przedstawieniem wniosków z eksperymentu. Omówione zostało zetknięcie się uczniów w niepełnosprawnościami, ich nowe spojrzenie na przestrzeń, w której na co dzień przebywają oraz reakcje otoczenia.


Tekst i zdjęcia: Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych Oddział Małopolski.