Jesienne ćwiczenia na poligonie | Region | Wiadomości

Menu dodatkowe

Na skróty

Ustawienia

Wersja językowa

Wyszukiwarka

Treść strony

Jesienne ćwiczenia na poligonie

23 października 2018

Dla kadetów, którzy niedawno rozpoczęli naukę w klasach mundurowych Prywatnych Szkół Średnich im. prof. Venuleta, pierwszy kontakt z wojskowym poligonem był przeżyciem naprawdę mocnym. W przypadku drugoklasistów - służył utrwaleniu nabytych wcześniej umiejętności radzenia sobie z takimi ćwiczeniami, jakie odbywają żołnierze. Oczywiście w tych samych poligonowych warunkach.

Przygotowanie stanowiska strzeleckiego w ziemi, wymagało okopania się, a już nie lada sprawność i kondycja potrzebne były podczas  przenoszenia skrzyni z amunicją z jednego stanowiska na drugie „pod ostrzałem nieprzyjaciela”. Kadeci ćwiczyli też wyprowadzanie z pola walki rannego żołnierza „z ubezpieczaniem” przez współtowarzyszy.

Kadetom, którzy podczas wcześniejszych wyjazdów na poligon przechodzili łącznościowy trening – bardzo przydały się umiejętności rozwijania i zwijania linii telefonicznej, nawiązywania połączenia i przekazywania informacji.

Co więcej – pod czujnym okiem zawodowych żołnierzy z krakowskiej jednostki, kadeci ćwiczyli też – w wielu wariantach - atak na „stanowisko ogniowe nieprzyjaciela”.  

Tekst i zdjęcia: Prywatne Liceum Ogólnokształcące dla Młodzieży w  Nowym Targu