Kadeci Strażacy poznawali aparaty powietrzne | Region | Wiadomości

Menu dodatkowe

Na skróty

Ustawienia

Wersja językowa

Wyszukiwarka

Treść strony

Kadeci Strażacy poznawali aparaty powietrzne

27 marca 2018
Zdjęcie 1
Zdjęcie 2
Zdjęcie 3
Zdjęcie 4

Zajęcia kadetów w nowotarskiej Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej były tym razem poświęcone poznawaniu budowy oraz zasad działania i używania sprzętu ochrony dróg oddechowych.

Pracownia na terenie JRG, wyposażona w kompresor i urządzenia do kontroli sprawności aparatów powietrznych służy wszystkim jednostkom z powiatu. Dzięki temu wyposażeniu można zrozumieć zasadę działania aparatu i pokazać na przyrządach podstawowe jego parametry (ciśnienie w butli, przekładające się na czas przebywania w strefie zadymionej lub skażonej), ciśnienie zredukowane, które dochodzi do automatu oddechowego oraz ciśnienie wewnątrz maski.

Współczesne aparaty oddechowe używane w straży pożarnej to tzw. aparaty nadciśnieniowe (wewnątrz maski panuje zawsze ciśnienie lekko wyższe od atmosferycznego). Dzięki temu praca strażaka w masce jest bezpieczniejsza.

Kadeci strażacy na zajęciach w JRG poznawali właśnie budowę aparatu powietrznego, działanie sygnalizatora bezruchu, sposób zakładania aparatów i zasady pracy w nich. Dzięki temu mieli okazję poczuć się tak, jak strażacy w akcji.

 

Tekst i zdjęcia: Prywatne Szkoły Średnie im. prof. Jana Venuleta w Nowym Targu.