Kiermasz szkół ponadgimnazjalnych w Jabłonce | Region | Wiadomości

Menu dodatkowe

Na skróty

Ustawienia

Wersja językowa

Wyszukiwarka

Treść strony

Kiermasz szkół ponadgimnazjalnych w Jabłonce

20 marca 2018
Zdjęcie 1
Zdjęcie 2
Zdjęcie 3
Zdjęcie 4

Doroczny Kiermasz Szkół Ponadgimnazjalnych w Jabłonce, jest jednym z dwóch największych i najbardziej znaczących tego typu spotkań w regionie. Bierze w nim udział kilkanaście placówek z powiatów nowotarskiego i tatrzańskiego, prezentując swoją ofertę edukacyjną. Oczywiście nie zabrakło ze swoją ofertą Prywatnego Liceum Ogólnokształcącego dla Młodzieży w Nowym Targu.

Prezentacja prowadzona przez majora Krzysztofa Tekiela i stoisko, były przygotowane tak, by przedstawione zostały wszystkie trzy profile kształcenia kadetów: wojskowy, policyjny i pożarniczy. Stąd na stoisku Szkoły obok ulotek i materiałów informacyjnych pojawiły się: karabinki sportowe, maski p-gazowe, ubrania przeciwchemiczne OP-1 oraz inne elementy ekwipunku służb mundurowych.

A jest to placówka, która wrosła mocno w pejzaż Podhala, przygotowując kadetów zarówno do pracy w służbach mundurowych, jak i do rekrutacji przed dalszym etapem kształcenia. Tę perspektywę otwiera patronat Akademii Sztuki Wojennej, której przedstawiciele systematycznie pojawiają się w Szkole, zachęcając do podjęcia studiów. Taką samą rolę spełniają wykładowcy z różnych struktur policji i straży pożarnej. Te bliskie i dobre relacje pozwalają młodzieży poznać charakter przyszłej służby podczas rozmów o jej blaskach i cieniach. Ukończenie nauki w klasach mundurowych pozwala również ubiegać się o pracę w Straży Granicznej.

Prywatne Liceum Ogólnokształcące dla Młodzieży w Nowym Targu daje szansę zdobycia dodatkowych umiejętności podczas szkoleń i sportowych zajęć. Dość wymienić tu szkolenia w lawinowym ABC, kursy pływackie i nurkowania, sporty walki, ćwiczenia strzeleckie.

Nauczyciele motywują i przygotowują młodzież do udziału w licznych konkursach – również z wycieczkami zagranicznymi w nagrodę. Akurat w tej placówce duży nacisk kładzie się na wychowanie patriotyczne i odkrywanie kart nowszej historii.

O możliwości wyjazdów, o wymagania nauczycieli, o kadecką codzienność i atmosferę w Szkole, o wyposażenie w sprzęt pytali kadetów obsługujących stoisko uczniowie przybyli na Kiermasz Szkół do Jabłonki. Odbywało się to najczęściej podczas mierzenia ubrań przeciwchemicznych i zaznajamiania się z karabinkiem.

 

Tekst i zdjęcia: Prywatne Szkoły Średnie im. prof. Jana Venuleta w Nowym Targu.