Koncerty Baroque Colegium 1685 w Nowym Sączu i Warszawie | Region | Wiadomości

Menu dodatkowe

Na skróty

Ustawienia

Wersja językowa

Wyszukiwarka

Treść strony

Koncerty Baroque Colegium 1685 w Nowym Sączu i Warszawie

25 kwietnia 2016
Zdjęcie 1
Zdjęcie 2
Zdjęcie 3
Zdjęcie 4
Zdjęcie 5

Bachowskie arcydzieła: Kantata BWV 129 oraz Oratorium Wielkanocne BWV 249 złożyły się na koncerty inaugurujące działalność nowego, międzynarodowego Baroque Collegium 1685, powstałego na gruncie Szczawnickiego Chóru Kameralnego, który do tego projektu zaprosił znakomitych polskich i czeskich instrumentalistów (Alta Cappella, Musica Florea Praha) oraz solistów: Ewa Leszczyńska – sopran, Helena Poczykowska-alt, Hasan El Dunia – tenor, Marian Krejcik – bas. Dyrektorem artystycznym zespołu jest Agnieszka Żarska.

Koncerty odbyły się w dniach 20,21 kwietnia w Bazylice św. Małgorzaty w Nowym Sączu, w ramach wiosennej odsłony „Barokowych Eksploracji” oraz w Kościele ss. Wizytek w Warszawie, na zaproszenie Uniwersytetu Warszawskiego.

Na obu koncertach dopisała publiczność i oba otrzymały świetne recenzje. Na stronie Małopolskiego Centrum Kultury „Sokół” możemy przeczytać: "Wspaniały koncert, wielkie dzieła Mistrza, niezapomniany nastrój, artystyczny popis, świetna frekwencja - tak można streścić środowy koncert w bazylice św. Małgorzaty. To był premierowy występ założonego przez Agnieszkę Żarską zespołu Baroque Collegium 1685. Usłyszeliśmy Oratorium Wielkanocne i Kantatę BWV 129 Jana Sebastiana Bacha. Brawom nie było końca. Melomani wychodzili ze świątyni usatysfakcjonowani."

Natomiast organizatorzy koncertu warszawskiego tak zrelacjonowali wydarzenie: ”Baroque Collegium 1685 to nowa nazwa, ale doświadczony zespół - i świetnie to było słychać na wczorajszym koncercie. Połączenie polskich (Szczawnicki Chór Kameralny, Alta Cappella) i czeskich (Musica Florea) barokowych sił dało znakomity efekt, który zachwycił licznie zgromadzoną publiczność. Wszystkim chyba udzieliła się radość płynąca z Bachowskiego Oster-Oratorium, piękno arii w wykonaniu świetnych solistów, energia części chóralnych. Oby tak dalej - zarówno dla wykonawców, jak i całego naszego cyklu!”

Organizatorzy koncertów: Szczawnicki Chór Kameralny, Małopolskie Centrum Kultury „Sokół” w Nowym Sączu, Biuro Promocji Uniwersytetu Warszawskiego.

Współpraca : Thermaleo Plus Sp z o.o., Fundacja Andrzeja Mańkowskiego-Szczawnica, Dworek Gościnny, Hotel Nawigator.

Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Patronat medialny: Polskie Radio, Polityka, Cameral Music, Gazeta Krakowska, RDN Małopolska, Tygodnik Podhalański, Pieniny info, Radio Złote Przeboje, Sądeczanin.


Tekst: Szczawnicki Chór Kameralny.

Zdjęcia: Krzysztof Kordas, Jakub Węgrzyn.