„ Podróże kształcą-podróże łączą” wycieczka do Inwałdu | Region | Wiadomości

Menu dodatkowe

Na skróty

Ustawienia

Wersja językowa

Wyszukiwarka

Treść strony

„ Podróże kształcą-podróże łączą” wycieczka do Inwałdu

24 września 2018

„ Podróże kształcą-podróże łączą”

Powiat Nowotarski realizuje projekt pod nazwą „Małopolskie Dni Osób Niepełnosprawnych na Podhalu”. Jego głównym celem jest społeczna integracja osób niepełnosprawnych.  Inicjatywa dofinansowana ze środków Województwa Małopolskiego jest realizowana od 5 września do 26 października 2018 r., a wykonawcą jest powiatowa placówka oświatowa – Zespół Placówek Szkolno-Wychowawczo-Opiekuńczych w Nowym Targu. 
Jedno z trzech zaplanowanych na tegoroczną edycję działań, pod hasłem „Podróże kształcą- podróże łączą” miało miejsce 19 września 2018r. Była to wycieczka do Inwałdu, gdzie znajduje się okazały i bogaty w liczne atrakcje Inwałd Park. Chociaż w wydarzeniu brało udział 170 osób niepełnosprawnych wraz z opiekunami z trzech powiatów:  nowotarskiego, tatrzańskiego i suskiego, to i tak chętnych było o wiele więcej. Wyjazd miał na celu szeroko pojętą integrację osób niepełnosprawnych, realizowaną w formie alternatywnej kształcenia osób z niepełnosprawnościami - poprzez poznanie polisensoryczne, doświadczenie, przeżywanie i zabawę. I właśnie Inwałd Park okazał się miejscem do zdobycia wielu nowych wrażeń i przeżyć.

I tak uczestnicy wycieczki mieli możliwość zwiedzania oraz korzystania ze wszystkich atrakcji sportowo-rekreacyjnych czterech parków: Parku Miniatur, Dinolandii, Warowni Inwałd i Ogrodu Jana Pawła II. Poszczególne grupy wraz z opiekunami odbyły swoistą podróż dookoła świata, podczas której obejrzeli 60 miniaturowych budowli m. in. Wieżę Eiffla, posąg Moai, Plac św. Piotra czy Mur Chiński. Duże wrażenie zrobiła wystawa Tutenchamona, a przejście przez Egipski Horror Show oraz obejrzenie seansu w kinie 5 D przyprawiło wszystkich o prawdziwy zawrót głowy i wystawiło na próbę nawet tych najodważniejszych. W związku z tym, że tegoroczna edycja Małopolskich Dni Osób Niepełnosprawnych na Podhalu, odbywa się w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości  - istotnym z punktów zwiedzania była wystawa „Polska w miniaturze”. Jest to odwzorowanie mapy Polski od Morza Bałtyckiego po Tatry. Wędrując ścieżkami uczestnicy rozpoznawali  wszystkie polskie  najsłynniejsze budowle w miniaturze od potężnego zamku w Malborku - po niewielką cerkiew w Hrubieszowie oraz współczesny Stadion Narodowy w skali 1:50. Natomiast w  Dinolandii uczestnicy spotkali się z prehistorią. Zobaczyli z bliska stworzenia w cale nie małe!, które panowały na świecie 135 milionów lat temu. Na plaży każdy mógł wczuć się w rolę paleontologa i odkryć osobiście ukryte pod piaskiem szkielety dinozaurów. Z kolei park linowy był sprawdzianem umiejętności motorycznych i sprawnościowych tych śmiałków, którzy odważyli się kroczyć po linach zawieszonych nad całym obszarem dinolandii. Niezapomnianych wrażeń dostarczyła uczestnikom wędrówka liczącymi aż 8 kilometrów alejkami w Ogrodzie Jana Pawła II. Spacer pozwolił przenieść się w sentymentalną krainę „naszego papieża” i odkryć wszystkie najważniejsze miejsca z jego życia utkane z drzew, krzewów i kwiatów. Wyjątkowe atrakcje czekały na uczestników, którzy przekraczyli granice inwałdzkiego grodu -  u stóp średniowiecznej warowni. Tam można było z kolei cofnąć się w czasy zamierzchłe rzemieślników, rycerzy i smoków. W drewnianych chatach uczestnicy spotkali garncarza lepiącego gliniane naczynia, powroźnika skracającego powrozy oraz kowala wykuwającego elementy w stali. Najmłodszych najbardziej ucieszył koncert jednego ze smoków, który nie tylko zionął ogniem, ale także dmuchał wodą, śpiewał i rozbawiał gości.

Pobyt w tym zaczarowanym świecie sprawił, że wszyscy poczuli się magicznie. Przeżyte chwile na długo zostaną w pamięci uczestników. Kolejne edycje Małopolskich Dni Osób Niepełnosprawnych na Podhalu za każdym razem udowadniają, że warto podejmować tego typu inicjatywy. Organizowane działania przyczyniają się bowiem do integracji społecznej poprzez stworzenie możliwości wzajemnego poznania się  osób niepełnosprawnych, umożliwiają udział w życiu społecznym i są okazją do przełamywania własnych barier i ograniczeń.

Tekst i zdjęcia: Zespół Placówek Szkolno-Wychowawczo-Opiekuńczych w Nowym Targu.