Podsumowanie projektu „Centrum Spotkań Młodzieży Polsko-Słowackiej” | Region | Wiadomości

Menu dodatkowe

Na skróty

Ustawienia

Wersja językowa

Wyszukiwarka

Treść strony

Podsumowanie projektu „Centrum Spotkań Młodzieży Polsko-Słowackiej”

1 października 2015
Zdjęcie 1
Zdjęcie 2
Zdjęcie 3
Zdjęcie 4
Zdjęcie 5

Projekt „Centrum Spotkań Młodzieży Polsko-Słowackiej” został zrealizowany w ramach programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007-2013.

Celem projektu było utworzenie wspólnego obszaru działań młodzieży pogranicza polsko-słowackiego przy Zespole Szkół nr 1 im. Władysława Orkana w Nowym Targu.

W okresie od lipca 2013 roku do końca czerwca 2014 roku w ramach projektu zrealizowano szereg działań:

· Przygotowano infrastrukturę do spotkań młodzieży pogranicza polsko-słowackiego wykonując roboty budowlane polegające na zagospodarowaniu terenu wokół budynku Zespołu Szkół nr 1 im. Władysława Orkana w Nowym Targu. W ramach remontu wykonano mury oporowe, schody i taras z płyt granitowych.

· W trakcie trwania mikroprojektu miało miejsce wiele wydarzeń, mających na celu przybliżenie kultury dwóch sąsiadujących narodów i nawiązanie współpracy młodzieży z „Sokoła” z młodzieżą ze Strednej Umeleckiej Školy w Kiežmarku. Były to między innymi:

o Ekologiczny pokaz mody, bazujący na materiałach pochodzących
z recyklingu, podczas którego doszło do rozstrzygnięcia konkursu
na najoryginalniejszą kreację – 5 grudnia 2013 r.

o Festiwal Artystyczny Młodzieży (29 maj 2014 r.), czyli konkurs plastyczny dla młodych projektantów „Ubiór i region” oraz konkurs fotograficzno-graficzny pn. „Tu mieszkam”. W festiwalu wzięło udział
55 osób, w tym 22 ze Słowacji.

o W dniu 21 czerwca 2014 r. zorganizowano na Tarasach Orkanowskich Targi Mody pn. „Wspólne doświadczenia źródłem rozwoju”. Ta plenerowa impreza była zarazem podsumowaniem mikroprojektu.

W ramach przygotowań do tego wydarzenia została utworzona baza polskich i słowackich projektantów, twórców mody, przedsiębiorców
i szkół kształcących w zawodach związanych z przemysłem modowym. Został także wydany okazjonalny folder pt. „Targi mody – wspólne doświadczenia źródłem rozwoju”, zawierający informacje w języku polskim i słowackim o 32 wystawcach biorących udział ww. wydarzeniu.

o W czerwcu 2014 ubiegłego roku miało miejsce spotkanie potencjalnych partnerów Centrum Spotkań dla młodzieży polsko-słowackiej, podczas którego zobowiązano się do współpracy po zakończeniu mikroprojektu. Dokument wówczas sporządzony podpisany został przez Zespół Szkół nr 1 im. Władysława Orkana w Nowym Targu, Stredna Umelecka Škola Kežmarok, Powiatowe Centrum Kultury w Nowym Targu oraz Zasadniczą Szkołę zawodową nr 5 przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 1 w Nowym Targu.

Na koniec warto nadmienić, że staramy się nadal wykorzystywać i użyczać stworzoną infrastrukturę w celach edukacyjno-kulturalnych, służących jednoczeniu i wymianie poglądów różnych społeczności Podhala.

W czerwcu br. przy Zespole Szkół nr 1 w Nowym Targu zostały zrealizowane dwa wydarzenia:

· 14 czerwca – rodzinny koncert charytatywny „Adam pod skrzydłami Sokoła”, którego organizatorem był Samorząd Uczniowski działający przy Szkole,

· 21 czerwca - Spektakl Narodowego Starego Teatru w Krakowie pt. „Król Ubu” – unikatowe spotkanie ze sztuką w reżyserii Jana Klaty wystawiane objazdowo z okazji 250-lecia Teatru Publicznego w Polsce.

Natomiast początkiem września, między innymi sceneria odnowionych tarasów stała się miejscem spotkania sympatyków nowotarskiego hokeja z okazji otwarcia sezonu przez MMKS Podhale Nowy Targ.

Kontynuacją zainicjowanych działań stało się zorganizowanie 21 września br. międzynarodowego wydarzenia z okazji 25-lecia Współpracy Europejskiej pn. „25-lecie Europejskiej Współpracy Terytorialnej – dorobek i perspektywy”, w której wzięły udział zaproszone szkoły z Nowego Targu i Słowacji.

Więcej informacji o projekcie znajduje się na stronie http://www.zs1-centrum.nowotarski.pl.


Tekst i zdjęcia: Zespół Szkół nr 1 im. Władysława Orkana w Nowym Targu