Podsumowanie projektu edukacyjnego – "Rok Sienkiewicza" w ZSE | Region | Wiadomości

Menu dodatkowe

Na skróty

Ustawienia

Wersja językowa

Wyszukiwarka

Treść strony

Podsumowanie projektu edukacyjnego – "Rok Sienkiewicza" w ZSE

30 maja 2016
Zdjęcie 1
Zdjęcie 2
Zdjęcie 3
Zdjęcie 4
Zdjęcie 5

W związku z ogłoszeniem w grudniu 2015 r. uchwały Sejmu i Senatu w sprawie ustanowienia roku 2016 Rokiem Henryka Sienkiewicza, uczniowie Zespołu Szkół Ekonomicznych w Nowym Targu, chcąc uczcić 170 rocznicę urodzin i 100 rocznicę śmierci, polskiego literata i noblisty, podjęli się realizacji projektu, służącego popularyzacji twórczości tego wybitnego autora.

W dniu 27 maja 2016 r. uczniowie dokonali podsumowania tego projektu, prezentując efekty swoich prac przed dyrekcją, nauczycielami i zaproszonym gościem tj. Panem Bogusławem Waksmundzkim – Urzędującym Członkiem Zarządu Powiatu Nowotarskiego. Sala gimnastyczna na chwilę zamieniła się w centrum kulturalne.

Na ścianach zawisły plakaty zrobione przez wszystkie klasy, poświęcone osobie i twórczości Henryka Sienkiewicza. Młodzież przygotowała różne ulotki nawiązujące do podróży pisarza, kilka menu zawierających spis potraw, jakimi raczył się w czasie tych podróży.

Uczniowie mieli możliwość bliższego zapoznania się z biografią literata, a nawet „przeprowadzić z nim wywiad” na temat jego twórczości. Tutaj niemałą pomysłowością wykazali się ekonomiści, prezentując wywiad w formie zabawnego filmiku. Klasy turystyczne zaśpiewały znane utwory z ekranizacji powieści Sienkiewicza, klasy hotelarskie częstowały własnoręcznie przygotowanymi potrawami Kuchni Staropolskiej, a także zrobiły instruktażowy film dotyczący przygotowania różnych specjałów tejże kuchni.

Poza strawą, była i uczta dla ducha, gdyż uczniowie mieli również za zadanie odpowiedzieć na zagadki zabawnie przedstawione w formie kalamburów.

Niemałym zaskoczeniem był pokaz ówczesnej mody, którą prezentowali wybrani bohaterowie książek Henryka Sienkiewicza.

Henryk Sienkiewicz był i jest ambasadorem polskości, m.in. za sprawą niosącej uniwersalne wartości powieści „Quo vadis”, która dziś, w chwili zderzenia cywilizacji, zyskuje dodatkowe, współczesne znaczenie. Przedstawione dzisiaj przez młodzież prace są potwierdzeniem, że mimo wszystko zmierzamy w dobrym kierunku.


Tekst i zdjęcia: Zespół Szkół Ekonomicznych w Nowym Targu.