Póki Polska żyje w nas, póty nie zginie | Region | Wiadomości

Menu dodatkowe

Na skróty

Ustawienia

Wersja językowa

Wyszukiwarka

Treść strony

Póki Polska żyje w nas, póty nie zginie

29 października 2018

W piątek, 19 października 2018 roku, uczniowie ZSE, kierownictwo szkoły i grono pedagogiczne w nieco inny sposób uczcili obchodzone w tym roku 100-lecie niepodległości. Tego dnia odbyła się bowiem  historyczna gra terenowa według scenariusza opracowanego przez trzech nauczycieli: pana Jacka Waksmundzkiego (warstwa merytoryczna), pana Piotra Mrugałę i panią Marzenę Waksmundzką.

Wyznaczone zostały 4 trasy piesze i jedna rowerowa. Pierwsza prowadziła przez nowotarski cmentarz do kościoła św. Katarzyny; druga od kościoła św. Katarzyny przez Pomnik ofiar terroru hitlerowskiego i stalinowskiego, SP nr 5 oraz rondo Ofiar Katynia; trzecia od NZPS przez ul. Pajerskiej, os. Bohaterów Tobruku do kościoła św. Katarzyny; czwarta-lotnisko. Rajd rowerowy zaczynał się na dworcu PKP w Nowym Targu, prowadził przez Czarny Dunajec a  kończył w Ludźmierzu. Z punku do punktu kierowały uczniów rymowanki, zadania - związane z wybitnymi nowotarżanami oraz innymi wielkimi Polakam i- wymagały uwagi i spostrzegawczości. Część scenek wykonywali uczniowie Ekonomika: Dominika Bielak wcieliła się w rolę M. Pajerskiej, Zuzanna Rokicka-Antoniny Dworzańskiej, Tomek Rusnak i Szymon Bargiel- gestapowców, Piotr Jachymiak - Otokara Brzozy-Brzeziny oraz Mikołaj Bednarczyk - księdza Machaya.

Samorząd uczniowski ZSE zakupił okolicznościowe znicze, które pozostawione zostały w ważnych punktach miasta. Przedsięwzięcie nie byłoby możliwe, gdyby nie życzliwa postawa nauczycieli, którzy wraz z uczniami pokonywali trasy oraz pomagali w przygotowaniach.

W ramach obchodów 100-lecia niepodległości odbędzie się w ZSE jeszcze sporo innych, atrakcyjnych przedsięwzięć, o których będziemy na bieżąco informować.

Tekst i zdjęcia: Zespół Szkół Ekonomicznych w Nowym Targu