Porozumienie o współpracy w ramach projektu ,,Wypracowanie i pilotażowe wdrożenie modelu kompleksowej rehabilitacji umożliwiającej podjęcie lub powrót do pracy”
Porozumienie ważne dla Małopolan zostało zawarte
W siedzibie Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie 24 listopada br. podpisane zostało porozumienie o współpracy w ramach projektu ,,Wypracowanie i pilotażowe wdrożenie modelu kompleksowej rehabilitacji umożliwiającej podjęcie lub powrót do pracy”. Porozumienie pomiędzy Wojewódzkim Urzędem Pracy w Krakowie, wszystkimi powiatowymi urzędami pracy z regionu małopolskiego oraz Małopolskim Oddziałem PFRON zawarte zostało w obecności Poseł Urszuli Ruseckiej - Przewodniczącej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny oraz Wicemarszałka Województwa Małopolskiego - Józefa Gawrona.
- Niezmiernie ważne jest to, żeby osoby z niepełnosprawnościami w jak najszerszym stopniu wchodziły na rynek pracy. Wiemy, że w Polsce tylko 28% osób z niepełnosprawnościami pracuje - to jest o wiele za mało. Ten pilotażowy program ma bardzo ambitny cel – 60% osób, które się zgłoszą do kompleksowej rehabilitacji ma trafić na rynek pracy – to jest naprawdę imponująca liczba! Życzmy sobie by te osoby znalazły zatrudnienie – Poseł Urszula Rusecka podkreśliła znaczenie projektu.
Jednym z założeń projektu ,,Wypracowanie i pilotażowe wdrożenie modelu kompleksowej rehabilitacji umożliwiającej podjęcie lub powrót do pracy” jest osiągnięcie 60 proc. efektywności w aktywizacji zawodowej uczestników. Zrealizowanie projektu będzie podstawą do wprowadzenia systemowych rozwiązań w tym zakresie w krajowym prawodawstwie. Umożliwi to w przyszłości objęcie podobnymi działaniami wszystkich zainteresowanych osób w Polsce. Celem zawartego w Krakowie Porozumienia, jest stworzenie warunków do optymalizacji wykorzystania potencjału projektu, dla efektywnej aktywizacji zawodowej mieszkańców województwa małopolskiego. Jest to drugie takie porozumienie w Polsce, pierwsze zostało zawarte w lipcu br. w województwie lubelskim.
– Wierzę, że dzięki porozumieniu uda się pozyskać do projektu wszystkie osoby, które tej pomocy potrzebują! Kładziemy to zadanie Państwu na sercu. Zrobiliśmy razem wiele bardzo dobrych rzeczy, jestem przekonana, że z tym zadaniem również sobie dobrze poradzimy! Dziękuję za Państwa obecność! – Marta Mordarska – dyrektor Małopolskiego Oddziału PFRON zwróciła się do Jana Gąsienicy – Walczaka – dyrektora WUP w Krakowie oraz dyrektorów i przedstawicieli wszystkich małopolskich Powiatowych Urzędów Pracy.
Rehabilitacja kompleksowa to oferta dla osób, które z powodu choroby lub wypadku straciły możliwość wykonywania dotychczasowego zawodu, ale chciałyby podjąć inną pracę, adekwatną do ich zainteresowań i stanu zdrowia oraz dla osób, które ze względów zdrowotnych nigdy nie pracowały. Powrót do aktywności zawodowej będzie możliwy dzięki pobytowi w jednym z czterech Ośrodków Rehabilitacji Kompleksowej. Obecnie w Polsce funkcjonują 4 takie ośrodki: w Grębiszewie (woj. mazowieckie), w Nałęczowie (woj. lubelskie), w Wągrowcu (woj. wielkopolskie) i w Ustroniu (woj. śląskie).
- Możliwość zarobkowania, utrzymywania się samemu jest dla osób niepełnosprawnych czymś co przywraca radość życia i my tym projektem możemy im pomóc. Wszystkim przyszłym beneficjentom, życzę by efekty projektu odmieniły ich życie – Józef Gawron – Wicemarszałek Województwa Małopolskiego.
W ważnym wydarzeniu uczestniczyli również Wioletta Wilimska – dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Krakowie oraz Ryszard Kamionka - Przewodniczący Małopolskiej Wojewódzkiej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych. Ewa Płodzień Pałasz - Zastępca Kierownika Projektu, przedstawiciel biura PFRON zaprezentowała uczestnikom spotkania założenia i cele projektu.
– Dziękuję za to, że my jako Publiczne Służby Zatrudnienia jesteśmy w tej inicjatywie - bardzo cennej i ważnej – takiej, która pomoże wielu osobom – podsumował Jan Gąsienica-Walczak – dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie.
Informacja dotycząca rekrutacji
Rekrutacja do projektu prowadzona jest w trybie ciągłym przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Osoby zainteresowane udziałem w projekcie zapraszamy do kontaktu:
Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych
Oddział Małopolski
ul. Na Zjeździe 11
30-527 Kraków
Informacji udziela:
Joanna Kołdras - numer telefonu: 12 312 14 27 lub 507 966 499, e-mail: jkoldras@pfron.org.pl lub krakow@pfron.org.pl
Fot: WUP w Krakowie