Promocja wierszy Emila Kowalczyka | Region | Wiadomości

Menu dodatkowe

Na skróty

Ustawienia

Wersja językowa

Wyszukiwarka

Treść strony

Promocja wierszy Emila Kowalczyka

30 września 2019
Zdjęcie 1
Zdjęcie 2

W Domu Ludowym w Lipnicy Wielkiej zaprezentowano antologię wierszy najbardziej znanego orawskiego poety – Emila Kowalczyka.

Tom „Na orawskiej pogródce” to niewątpliwie wyjątkowa publikacja. Tej pozycji nie powinno zabraknąć na półce u każdego czytelnika ceniącego orawską poezję i gwarę. Zawiera utwory z trzech tomików autora: „Napij się orawskiego ciepła”, „Dookoła smreków pociorki”, „Mos ty serce orawskie?”, teksty z różnych zbiorów poezji i pism regionalnych oraz – na co warto zwrócić uwagę – kilkanaście niepublikowanych dotąd wierszy. W wydawnictwie znajdują się ponadto posłowia Ryszarda M. Remiszewskiego do powyższych tomików, a także krótki życiorys poety opracowany przez Franciszka Janowiaka. Redakcją antologii zajęli się: Robert Kowalczyk, Janina Karkoszka i Barbara Zgama.

Na promocję wydania przybyli m.in.: bp Jan Szkodoń, Wicestarosta Powiatu Nowotarskiego Bogusław Waksmundzki, Posłanka na Sejm RP Anna Paluch, Proboszcz Parafii Św. Łukasza Ewangelisty w Lipnicy Wielkiej Jerzy Bargiel, Wójt Gminy Lipnica Wielka Mateusz Lichosyt, żona Emila Kowalczyka – Janina Kowalczyk z rodziną, Ryszard M. Remiszewski, redaktorzy, sponsorzy, wszystkie osoby które przyczyniły się do powstania antologii i wiele innych gości.

W części artystycznej zgromadzona publiczność mogła przekonać się jak brzmi twórczość Emila Kowalczyka z ust orawskich recytatorów – tych dorosłych jak i tych młodszych z zespołu „Orawianie” oraz wnuczki nieżyjącego poety. Na koniec wspaniałym występem popisał się zespół Arva, prezentując piosenki z płyty nagranej wraz z Andrzejem Dziubkiem „Dr Emil Kowalczyk – Pro Memoria”.

Źródło tekstu: https://podhale24.pl